Vesti
Ubistvo Simića razotkrilo veze Šarića i Joce Amsterdama
Darka Šarića, za kojim je raspisana poternica zbog šverca kokaina, i Jocića, koji se tereti za ubistvo vlasnika "Nacionala" Ive Pukanića, prema podacima srpske policije, spojio je Dragoslav Kosmajac, jedan od, kako je opisan u beloj knjizi o organizovanim kriminalnim grupama, najvećih trgovaca kokainom, sa odličnim vezama u narko-kartelima Južne Amerike.
- Kosmajac je sa Jocićem godinama u poslovnim odnosima, zajedno su radili, a sa Šarićem je odskora u kumovskoj vezi. On je bio glavna spona veze između dvojice najvećih dilera droge. Kosmajac nije jedina veza Jocića i Šarića. Na Jocićevo približavanje Šariću veliki uticaj je imao i jedan od najbližih Jocićevih saradnika, inače redovan posetilac svih ročišta njegovog suđenja, dok je Rodoljub Radulović iz Kotora bio zadužen za Šarićevu "političku konekciju", kaže za "Blic" izvor iz vrha policije.
Navodeći dešavanja iz srpskog podzemlja koja do sada nisu bila poznata javnosti, naš izvor objašnjava kako je veza Šarića i Jocića dovela do pregrupisanja suparničkih klanova i njihovog stavljanja pod komandu Darka Šarića.
- Cvetko Simić je bio pripadnik klana Luke Bojovića zvanog Pekar, sa kojim je u kumovskim vezama, a na koga su veliki uticaj imali pripadnici jedne kriminalne grupe iz Crne Gore.
Ta grupa je 2005. imala plan da ubije jednog našeg političara. Upravo je Cvetko Simić osoba koja je tada u Srbiju dovela dvojicu crnogorskih kriminalaca da "izvrše zadatak". Plan Crnogoraca nije uspeo, a dvojica izvršilaca naredne 2006. godine uhapšeni su zbog sumnje da su izvršili atentat na crnogorskog policajca Slavoljuba Šćekića, otkriva naš izvor. U međuvremenu, Cvetko Simić se povezao i sa najvećim Bojovićevim suparnikom Sretenom Jocićem.
- Na slučaju Simića se i razotkriva kriminalna povezanost Šarića i Jocića. Po Jocićevom zahtevu, Šarić je i poslao Simića u Zagreb dan posle ubistva Ive Pukanića sa zadatkom da sazna u kom pravcu ide istraga hrvatske policije, kao i imena srpskih policajaca angažovanih na rasvetljavanju ubistva. Očigledno da je neko naložio da se Jocić i Bojović ujedine ili bar sklope primirje. Takvo ujedinjene mogao je da naredi samo Darko Šarić, koji je u svojim rukama držao konce dešavanja u celokupnom srpskom podzemlju, a najveće uporište imao je u novosadskom klanu, kaže naš izvor.
Rat koji je do tada trajao između Luke Bojovića i Sretena Jocića obojicu je koštao smrti nekoliko njihovih najbližih saradnika. U tom ratu u kome je Bojović bio na strani Miloša - Bate Petrovića, Jocićevog suparnika u Holandiji, ubijena su trojica Jocićevih kumova - Uglješa Aranitović, Zoran Golub i Srđan Miranović. Miranović je ubijen u Podgorici, a za njegovo ubistvo u Holandiji osuđen je Miloš Petrović.
Naš izvor otkriva i da postoje indicije da je u ubistvu Miranovića učestvovao Ilija Novović, koji je u aprilu prošle godine ubijen i čije je telo, zajedno sa Goranom Marićem, bliskim Jocićevim saradnikom, nađeno u zapaljenom džipu na njivi u selu Dobanovci. U međuvremenu, nastavljena su ubistva iz osvete. U januaru je u beogradskom naselju Krnjača ubijen Milenko Lasković, zvani Lale, pripadnik kriminalne organizacije "Amerika", a zatim i Cvetko Simić, koji je, kako se pretpostavlja, ubijen 18. februara u Zagrebu, kada je nađen njegov zapaljen automobil, a njegovo telo nađeno je dvadesetak dana kasnije. Do sada je utvrđeno da je Simić u Hrvatsku ušao dan pre nego što je zapaljen njegov automobil.
Vujičićeva glava doneta Legiji
Po načinu izvršenja ubistva Cvetko Simić je likvidiran iz osvete, a hirurški precizno masakriranje njegovog tela podseća na zločin koji je 2002. u Mađarskoj izvršen nad Miloradom Vujičićem, kada je tamošnja policija u parku pronašla njegov trup bez glave, ruku i nogu.
- Vujičićeva glava tada je kao dokaz izvršenog ubistva doneta Miloradu Ulemeku Legiji. Čuvana je u frižideru, a zatim ostavljena na brdu Gelert u blizini Dunava, gde je nađena 15 dana kasnije - otkriva izvor „Blica“.
Optužnica za Šarićevu grupu do četvrtka
Beograd - Tužilaštvo za organizovani kriminal u Beogradu podići će ove nedelje optužnicu protiv grupe osumnjičenih za šverc preko 2,7 tone kokaina iz Latinske Amerike u Evropu, na čelu sa odbeglim Darkom Šarićem. U četvrtak, 15. aprila, ističe zakonski rok za podizanje optužnice protiv osumnjičenih koji se nalaze u pritvoru posle hapšenja, 15. oktobra prošle godine, po otkrivanju pošiljke kokaina u urugvajskoj luci Santa Marija. Istraga se vodi protiv 27 osumnjičenih, od kojih je desetak u bekstvu ili, kao državljani Crne Gore, nisu dostupni srpskom pravosuđu.
Katarina Rebrača prevarila i oca
Poznanici porodice Rebrača tvrde da je Katarinin otac sa njom bio u dobrim odnosima i da se trudio uvek da joj pomogne, iako ima još dvoje dece u braku sa suprugom Portorikankom.
- Nikola Rebrača je nekada imao cvećaru na Kolumbus aveniji u Njujorku. Kasnije ju je pretvorio u restoran, kojem je dao ime po supruzi "Panarela". Taj restoran je postao popularan, u njemu su radili i mnogi ljudi iz tadašnje SFRJ, a među klijentima je bilo dosta poznatih osoba, među kojima i Robert Duval, sa kojim se sprijateljio i koji je kasnije Katarini pomogao u karijeri - pričaju poznanici porodice Rebrača.
- Katarinina majka Sandrina Bogunović tvrdi da je završila kliničku psihologiju na Univerzitetu Kolumbija u SAD i da je u Americi radila kao novinar u ABC-ju. Oni koji je znaju tvrde da ništa od toga nije tačno i da je ona radila kao stjuardesa, ali je zbog nekih sumnjivih stvari dobila otkaz. Poznata je i kao organizator aukcija falsifikovanih slika, ali i kao osoba koja se u svojim prevarama služila raznim imenima: Sandra, Sandrina, Stojanka, Aleksandra, a najviše je volela nadimak Džeki, tvrde njeni poznavaoci.
Nakon hapšenja Katarine, njene majke Sandrine, ali i njihove tri saradnice zbog sumnje da su proneverile 37 miliona dinara, u javnosti je obelodanjena još jedna prevara iza koje stoji Sandrina Bogunović Vagner. Naime, opština Kosjerić je 2006. godine pozajmila 15.000 evra Katarininoj majci da u toj varoši pokrene izradu pletiva, veziva i sličnih rukotvorina.
- Projekat je propao posle nekoliko meseci, ali Sandrina novac nikada nije vratila u opštinski budžet - kaže za "Blic" Goran Jevtović, javni pravobranilac u Kosjeriću. On navodi da je ugovor zaključen oktobra 2006. godine, a da se njime Sandrina Bogunović Vagner obavezala da osnuje "Regionalni centar za kreativno domaćinstvo", što je predmet tužbe koju je opština Kosjerić podnela protiv majke Katarine Rebrače. "Sporazumom je bilo predviđeno da Bogunovićeva u Kosjeriću obuči 50 žena da izrađuju rukotvorine koje bi kasnije kao proizvodi modne linije 'Zlatna nit' bili prodavani u zemlji i inostranstvu. Obaveza Kosjerića bila je da projekat pomogne sa 15.000 evra pozajmice u dinarskoj protivvrednosti, s tim što je 'Regionalni centar za kreativno domaćinstvo' taj novac trebalo da vrati u opštinsku kasu najkasnije za 18 meseci. Nadajući se da će 50 naših sugrađanki, prevashodno žena koje su ostale bez posla u propaloj konfekciji 'Javor', realizacijom tog projekta doći do zaposlenja, Kosjerić je ispoštovao svoje obaveze. U prostorijama Narodne biblioteke opština je obezbedila i adekvatan prostor, gde je obuka trajala nekoliko meseci, a onda su sve aktivnosti obustavljene. Sandrina Bogunović Vagner niti je dolazila u Centar, niti se javljala bilo kome u opštini", kaže Jevtović. Zahtevajući uloženi novac nazad, lokalna samouprava povela je pred Privrednim sudom u Beogradu građansku parnicu protiv Sandrine Bogunović Vagner. Posle dva održana ročišta, suđenje je završeno sredinom marta i sada se očekuje donošenje presude.
Priznala pozajmicu, novac nije vratila
- Tražili smo od nje da nam vrati 15.000 evra, plus troškove kamate. Sandrina se pojavila na oba ročišta i pred sudom priznala da pozajmicu nije vratila. Kao razlog obustave akcije navodila je da joj opština nije bila pouzdan partner u projektu, da prostorija u kojoj se radilo nije odgovarala nameni, da u njoj nije bilo telefona. Jedino nije objasnila zašto nije vratila novac - kaže javni pravobranilac Goran Jevtović.
EP: Italija, S.Irska, Slovenija...
7. februar 2010.
Fudbaleri Srbije takmičiće se u kvalifikacijama za EP 2012. u grupi C sa ekipama Italije, Severne Irske, Slovenije, Estonije i Farskih Ostrva.
Plasman na Evropsko prvenstvo, pored organizatora iz Poljske i Ukrajine, direktno će izboriti pobednici grupa i najbolja drugoplasirana reprezentacija, kao i četiri pobednika mečeva baraža između preostalih drugoplasiranih selekcija. Kvalifikacije za EP počinju trećeg septembra ove godine, a završavaju se 15. novembra 2011. kada se igraju revanš mečevi baraža.
Svečana ceremonija održala se u Palati za kulturu i nauku u Varšavi, a u izvlačenju su učestvovali čuveni fudbaleri zemalja organizatora. Poljsku su predstavljali Andrej Šarmah i Zbignjev Bonjek, dok su Ukrajinu zastupali Oleg Blohin i Andrej Ševčenko.
Evropsko Prvenstvo u Poljskoj i Ukrajini biće treće koje organizuju dve države, posle Belgije i Holandije 2000. godine i Austrije i Švajcarske 2008.
Kontintentalni šampionat 2012. godine počeće osmog juna 2012. u Varšavi, a biće zatvoren finalnim susretom u Kijevu prvog jula.
Mečevi Evropskog Prvenstva igraće se u osam gradova - Vroclavu, Poznanju, Gdanjsku, Varšavi (Poljska), kao i Lavovu, Kijevu, Donjecku i Harkovu (Ukrajina).
XIV Evropsko Prvenstvno biće ujedno i poslednje sa 16 zemalja učesnica, pošto će od 2016. godine učestvovati 24 reprezentacije.
Titulu u Poljskoj i Ukrajini braniće selekcija Španije.
Grupa A: Nemačka, Turska, Austrija, Belgija, Kazahstan, Azerbejdžan
Grupa B: Rusija, Slovačka, Republika Irska, Makedonija, Jermenija, Andora
Grupa C: Italija, Srbija, Severna Irska, Slovenija, Estonija, Farska Ostrva
Grupa D: Francuska, Rumunija, Bosna i Hercegovina, Belorusija, Albanija, Luksemburg
Grupa E: Holandija, Švedska, Finska, Mađarska, Moldavija, San Marino
Grupa F: Hrvatska, Grčka, Izrael, Letonija, Gruzija, Malta
Grupa G: Engleska, Švajcarska, Bugarska, Vels, Crna Gora
Grupa H: Portugal, Danska, Norveška, Kipar, Island
Grupa I: Španija, Češka, Škotska, Litvanija, Lihtenštajn
CAS ukinuo Čelsiju zabranu
4. februar 2010.
Međunarodni Sud za arbitražu u sportu (CAS) ukinuo je engleskom klubu Čelsiju zabranu obavljanja transfera igrača do januara 2011. godine, koju je izrekla FIFA.
FIFA je klubu iz Londona izrekla takvu sankciju u septembru prošle godine zbog toga što je, prema tumačenjima svetske "kuće fudbala", Čelsi protivzakonito angažovao tinejdžera Gaela Kakutu iz francuskog prvoligaša Lansa.
U obrazloženju povodom izricanja suspenzije tada je navedeno da je Čelsi naterao Kakutu na raskid ugovora s matičnim klubom, što je u suprotnosti sa pravilnikom FIFA o transferima igrača, ali je nakon žalbe engleskog kluba CAS-u utvrđeno da nije napravljen prekršaj.
"Ustanovljeno je da francuski klub Lans nije imao validan ugovor sa fudbalerom Gaelom Kakutom, pa, shodno tome, Čelsi nije napravio prekršaj prilikom njegovog angažovanja", saopštio je CAS.
Goran Davidović uhapšen u Nemačkoj
03. 02. 2010.
Nemačka policija je uhapsila Gorana Davidovića (1975) iz Novog Sada, poznatijeg kao Firer, saopštilo je danas Ministarstvo unutrasnjih poslova Srbije.
U saopštenju se navodi da je on je uhapšen u Traunštajnu, mestu jugozapadno od Minhena.Suđenje vođi Nacionalnog stroja i još osmorici zbog napada na učesnike antifašističkog skupa u Novom Sadu, koji je održan u oktobru 2007. godine, trebalo bi da počne 8. marta.
Davidovićev advokat Dragoljub Bajramović rekao je Tanjugu da je suđenje zakazano za 8, 9. i 10. mart u Višem sudu u Novom Sadu pred većem sudije Zore Jamušakov.
Interpol Beograd je za Davidovićem raspisao poternicu radi izdržavanja kazne zatvora od jedne godine na koju je osuđen juna 2008. godine zbog izazivanja nacionalne, rasne, verske mržnje i netrpeljivosti.
On je krajem 2005. sa grupom pripadnika neonacističke organizacije Nacionalni stroj upao na antifašističku tribinu Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, gde su verbalno i fizički napali učesnike.
Davidović je uhapšen u aprilu 2009. godine u Italiji, a u junu je pušten na privremenu slobodu do odluke Apelacionog suda o ekstradiciji Srbiji.
Ministarka pravde Snežana Malović je danas rekla agenciji Beta da će njeno ministarstvo nemačkom Saveznom ministarstvu pravde uputiti molbu za izručenje Davidovića. Ona je dodala da je izručenje traženo od Italije gde je Davidović bio ranije, ali da po tom zahtevu "nije doneta konačna odluka, a on je otišao u Nemačku".
KAF: Suspenzija za Togo
30. januar 2010.
Reprezentacija Togoa neće moći da učestvuje u naredna dva kvalifikaciona ciklusa Kupa afričkih nacija, odlučila je Afrička fudbalska konfederacija.
Konfederacija je suspenziju izrekla zbog odluke te zemlje da opozove svoj nacionalni tim sa ovogodišnjeg takmičenja u Angoli posle ubistva dvojice članova federacije u oružanom napadu.
„Igrači reprezentacije Togoa su javno istakli da žele da se vrate u Angolu i da se takmiče u Kupu nacija, ali je Vlada te zemlje, ipak, odlučila da opozove svoj nacionalni tim“, kaže se u saopštenju Konfederacije, u kojem se dodaje da je povlačenje reprezentacije Togoda sa takmičenja protivno pravilima.
„Izvršni komitet je zbog toga doneo odluku da zabrani učešće Togou na naredna dva Kupa afričkih nacija“, dodaje se u saopštenju, uz obaveštenje da će Togo biti kažnjen i novčani sa 50.000 dolara.
Johanezburg baza Srbije na SP
30. januar 2010.
Fudbalski savez Srbije objavio je da će srpski nacionalni tim na Svetskom prvenstvu u Južnoj Africi biti smešten u hotelu „Sanisajd park“ u Johanezburgu.
Savez je u subotu, takođe, o tome zvanično obavestio i Svetsku fudbalsku federaciju (FIFA), čime je započeo proceduru i formalnog preuzimanja tog objekta i dobijanja neophodnih potvrda od strane organizatora takmičenja.
Izboru baznog kampa za selektora reprezentacije Srbije Radomira Antića i njegove izabranike prethodile su tri inspekcije od strane delegacije FSS, u avgustu i decembru prošle godine, dok se u Južnoj Africi trenutno nalaze generalni sekretar Zoran Laković i menadžer reprezentacije Aleksandar Bošković. Na osnovu njihove analize i obavljenih kontrola, kao i u dogovoru sa nadležnima, Savez je i zvanično potvrdio mesto u kojem će biti smešten nacionalni tim Srbije.
Laković i Bošković su FIFA obavestili o izboru hotela na sastanku održanom u Johanezburgu sa Lalijem Varnekeom, šefom FIFA Odeljenja za smeštaj reprezentacija, osobom koja rukovodi tim procesom.
Hotel „Sanisajd“ je smešten u parku u jednom od najlepših delova Johanezburga, Parktaunu. Deo hotela u kojem će biti smešteni reprezentativci Srbije je izgrađen pre nekoliko godina, sobe su prostrane, a u samoj zgradi se nalaze i sve potrebno za normalan rad i život. Selekcija Srbije će u „Sanisajdu“ biti smeštena od 8. juna u tokom utakmica po grupama (13. juna protiv Gane, 18. juna protiv Nemačke i 23. juna protiv Australije), a izvršena je i preliminarna rezervacija objekta u periodu utakmica osmine finala. Po Pravilniku o takmičenju, od četvrtfinala reprezentacije će koristiti transfer hotele u gradovima u kojima igraju susrete.