Vesti
Najboljima već po 50 miliona evra
22. decembar 2009.
Fudbalski klubovi koji su se plasirali u 1/8 finala Lige šampiona do sada su u proseku zaradili 50 miliona evra, rezultat je istraživanja kompanije Masterkard.
Od Evropske fudbalske unije dobili su u proseku po 14 miliona nagrade, i još po 12 miliona od dela komercijanog prihoda koji ima UEFA. Procenjeni prihod od prodaje ulaznija je deset miliona, od komercijalnih i marketinških prihoda, uključujući sponzorstva i prodaju robe, hrane i pića osam miliona, a zarada na osnovu rasta cene igrača je šest miliona evra.
Istraživanjem je utvrđeno i da su klubovi koji nisu uspeli da prebrode prvu fazu takmičenja zaradili u proseku po 32 miliona evra.
Najviše novca u toku ove kalendarske godine otišlo je engleskim, italijanskim i španskim klubovima. Samo po osnovu nagrada od UEFA, engleski klubovi su zaradili 129,47 miliona evra. Klubovi u Italiji zaradili su 104,07 miliona, a španski klubovi 96,94 miliona evra i to najviše zahvaljujući Barseloni, koja je ove godine osvojila Ligu šampiona, a i sada se plasirala u osminu finala.
Prema istraživanjima Masterkarda, Liga šampiona evropskoj privredi donese oko šest milijardi evra, a najveći deo tog kolača ostane u Engleskoj, Italiji i Španiji.
UEFA nagradjuje sa 3,8 miliona evra svaki tim koji se kvalifikuje za Ligu šampiona, plus 3,3 miliona evra za učešće u grupnoj fazi takmičenja, odnosno 550.000 evra po odigranoj utakmici. Svaka pobeda u grupi donosi novih 800.000 evra, a nerešen rezultat upola manju sumu.
Ulazak u osminu finala vredi novih tri miliona evra. Klubovi koji su se kvalifikovali za nokaut fazu sa svih šest pobeda imaju zagarantovanu nagradu od 14,9 miliona evra.
Četvrtfinalisti Lige šampiona osvajaju 3,3 miliona evra, a polufinalisti novih četiri miliona. Poraženom finalisti pripada nagrada od 5,2 miliona, a šampionu devet miliona evra.
To znači da bi pobednik Lige šampiona mogao da zaradi ukupno 31,2 miliona evra samo na ime nagrade, a na taj iznos se dodaju dvi ostali prihodi.
Prema istraživanju Masterkarda, ovogodišnji šampion Barselona imala je u sezoni 2008/2009 ukupni prihod od Lige šampiona od oko 110 miliona evra, dok je finalista Mančster Junajted zaradio najmanje 65 miliona.
FIFA: Mesi najbolji u 2009. godini
21. decembar 2009.
Fudbaler Barselone Lionel Mesi proglašen je za najboljeg igrača sveta za 2009. godinu u izboru Svetske fudbalske federacije (FIFA).
Svoje mesto u najboljem timu godine pronašao je srpski reprezentativac Nemanja Vidić. Mesi je ubedljivo osvojio prestižno priznanje jer je dobio je 1047 glasova, dok je drugoplasirani Kristijano Ronaldo iz Real Madrida, koji je prošle godine proglašen za najboljeg, dobio 352 glasa. Treće mesto zauzeo je fudbaler Barselone Ćavi sa 196 glasova.
Mesi je u sezoni 2008/2009 odigrao 51 utakmicu i postigao 38 golova, a ove sezone odigrao je 22 utakmice uz 15 pogodaka.
Argentinac je jedan od najzaslužnijih sa šest trofeja koje je Barselona osvojila u 2009. godini . Barselona je osvojila prvenstvo Španije, Kup Kralja, Super kup Španije, Ligu šampiona, Superkup Evrope i Svetsko klupsko prvenstvo.
Argentinski reprezentativac je prošlog meseca osvojio Zlatnu loptu, priznanje koje se dodeljuje najboljem fudbaleru Evrope.
"Sjajno je što smo ove godine postigli uspeh koji je nemoguće popraviti", rekao je Mesi.
U najboljem timu godine nalazi se šest fudbalera iz španskog prvenstva i pet iz Premijer lige, među kojima je igrač Mančester junajteda Nemanja Vidić.
U timu sveta nalaze se Iker Kasiljes (Real Madrid), Nemanja Vidić (Mančester junajted), Patris Evra (Mančester junajted), Džon Teri (Čelsi), Dani Alveš (Barselona), Ćavi (Barselona), Andres Inijesta (Barselona), Stiven Džerard (Liverpul), Mesi (Barselona), Kristijano Ronaldo (Real Madrid) i Fernando Tores(Liverpul).
Dosadašnji dobitnici priznanja "FIFA fudbaler godine":
1991. Lotar Mateus (Nemačka)
1992. Marko van Basten (Holandija)
1993. Roberto Bađo (Italija)
1994. Romario (Brazil)
1995. Žorž Vea (Liberija)
1996. Ronaldo (Brazil)
1997. Ronaldo (Brazil)
1998. Zinedin Zidan (Francuska)
1999. Rivaldo (Brazil)
2000. Zinedin Zidan (Francuska)
2001. Luis Figo (Portugalija)
2002. Ronaldo (Brazil)
2003. Zinedin Zidan (Francuska)
2004. Ronaldinjo (Brazil)
2005. Ronaldinjo (Brazil)
2006. Fabio Kanavaro (Italija)
2007. Kaka (Brazil)
2008. Kristijano Ronaldo (Portugalija) i
2009. Lionel Mesi (Argentina).
Nemanja Vidić u timu sveta, Marta fudbalerka godine
Međutim, u dresu reprezentacije Argentine Mesi nije pružao očekivane partije. Argentina je tek u poslednjoj utakmici u kvalifikacijama uspela da izbori plsman na Svetsko prvenstvo 2010. godine.
"Argentini nije bilo lako u kvalifikacijama... Ali, Svetsko prvenstvo je druga stvar. Nadam se da ću igrati mnogo bolje, nadam se da će ekipa igrati mnogo bolje", rekao je Mesi.
Za najbolju fudbalerku godine, četvrti put uzastopno proglašena je Brazilka Marta.
Dosadašnje dobitnice priznanja "FIFA fudbalerka godine":
2001. Mia Ham (SAD)
2002. Mia Ham (SAD)
2003. Birgit Prinz (Nemačka)
2004. Birgit Princ (Nemačka)
2005. Birgit Princ (Nemačka)
2006. Marta (Brazil)
2007. Marta (Brazil)
2008. Marta (Brazil)
2009. Marta (Brazil).
SP: Srbija, Argentina, Nemačka...
15. decembar 2009.
Košarkaška reprezentacija Srbije igraće na narednom Svetskom prvenstvu u Turskoj, u grupi A sa selekcijama Argentine, Australije, Nemačke, Angole i Jordana.
Mečeve prve faze Srbija će igrati u Kajseriju, središtu regije Anatolija. Mečevi po grupama igraće se i u Istanbulu, Ankari i Izmiru. Iz četiri grupe sa po šest ekipa plasman u osminu finala izboriće po četiri najbolja tima. Mundobasket igra se od 28. avgusta do 12. septembra 2010. godine u Turskoj.
Srbija će dakle, kao i na Svetskom prvenstvu u Japanu igrati u grupi sa Argentinom. Selekcija Srbije i Crne Gore tada je odigrala u Sendaiu možda i svoj najbolji meč na Mundobasketu, iako je izgubila. Pažnju svakako privlači grupa C u kojoj će se igrati meč koji je uvek "više od igre" duel Grčke i domaćina Turske. Svetski i evropski prvak Španija nalazi se u Grupi D sa Litvanijom, Francuskom, Kanadom, Novim Zelandom i Libanom.
Evo i kompletnog rasporeda grupa:
Grupa A: Argentina, Srbija, Australija, Nemačka, Angola, Jordan
Grupa B: SAD, Slovenija, Brazil, Hrvatska, Iran, Tunis
Grupa C: Grčka, Turska, Portoriko, Rusija, Kina, Obala Slonovače
Grupa D: Španija, Francuska, Kanada, Litvanija, Novi Zeland, Liban
Utakmicu prvog kola u grupi A Srbija igra 28. avgusta sa Angolom. Dan kasnije protivnik našem nacionalnom timu biće Nemačka, a 30. avgusta igraćemo sa reprezentativcima Jordana. Posle dana pauze vicešampioni Evrope se 1. septembra sastaju sa Australijom, da bi takmičenje po grupama okončali 2. septembra utakmicom protiv Argentine.
Reprezentacije iz A grupe utakmice preliminarne faze na Mondijalu u Turskoj igraće u Kajseriju, a u nastavku takmičenja se ukrštaju sa selekcijama iz grupe B - Sjedinjenim Američkim Državama, Slovenijom, Brazilom, Hrvatskom, Iranom i Tunisom.
Ukinute kazne Malisa i Vikmajerove
14. decembar 2009.
Belgijski sud je suspendovao jednogodišnju kaznu teniserima Gzavijeu Malisu i Janini Vikmajer zbog nepoštovanja anti-doping pravila.
Sud je procenio da je bilo izvesnih administrativnih grešaka, objavio je Teniski savez Belgije na svom zvaničnom sajtu. “Iako odluka belgijskog suda znači da dvoje tenisera mogu da se vrate na teren, još uvek postoje neke prepreke u potpunom obustavljanju suspenzije”, rekao je agent Vikmajerove, Rudi Kaj.
20-godišnja Janina Vikamjer, 16. na WTA listi i polufinalista ovogodišnjeg US Opena, suspendovana je na godinu dana pošto tri puta nije obavestila kontrolore WADA gde se tačno nalazi uoči testiranja. Polufinalista iz Vimbldona 2002. godine, Malis jednom je propustio testiranje, a u dva navrata nije obavestio Svetsku antidoping agenciju o svom prebivalištu.
Oboje su prošlog meseca uložili žalbe na kazne Arbitražnom sportskom sudu.
Usvojen novi sistem bodovanja u F1
11. decembar 2009.
Od naredne sezone pobednik svake trke u šampionatu Formule 1 dobijaće po 25 bodova, drugoplasirani 20, a osvajač trećeg mesta 15 bodova, odlučeno je u petak.
Vladajuće telo Formule 1 Svetska automobilska federacija (FIA) u petak je objavila da je prihvatila predlog komisije Formule 1 i da će nova pravila biti primenjivana već od narednog šampionata.
Sistem bodovanja koji je bio na snazi do sada uveden je 2003. godine i po njemu je pobedniku pripadalo deset bodova, za drugo mesto vozač je dobijao osam bodova, a trećeplasirani šest. Na svakoj trci bodove su dobijala osmorica najboljih, a bodovanje je od četvrtog do osmog mesta bilo 5-4-3-2-1.
Po novom sistemu bodove će dobijati najbolja desetorica, a bodovanje od četvrtog do desetog mesta biće 10-8-6-5-3-2-1. FIA se na takav potez odlučila jer će za razliku od ove sezone, od naredne u šampionatu biti 13 timova, odnosno 26 vozača.
Huliganu 30 godina za ubistvo mladića
11.12.2009.
Navijač FK Rad Bojan Hrvatin osuđen je juče u Okružnom sudu u Beogradu na 30 godina zatvora zbog ubistva Bojana Majića (28) 4. avgusta 2006. godine u vozu u beogradskom naselju Rakovica.
Zbog učestvovanje u tuči, Aleksandar Kovačević osuđen je na tri godine, Goran Pantelić na dve i po, a Aleksandar Pavlović na godinu dana zatvora.
Sudija Branislav Blažić, predsedavajući petočlanog veća, naveo je obrazlažući presudu da je napad ranije pripreman.
- Hrvatin je poneo nož, po štanglu su poneli Kovačević i Pantelić, dok je Pavlović uzeo kamenicu da bi se obračunali sa navijačima FK Voždovac u vozu na železničkoj stanici. Pokojni Majić i Ivana Penić su pokušali da drže vrata kabine zatvorena. Međutim, Pavlović je kamenom razbio staklo, a Hrvatin je ubo Majića nožem u vrat i levo rame - naveo je sudija Blažić.
Osim Majića, koji je preminuo iste večeri, tada je nožem ranjen i njegov prijatelj Ognjen Nikolić. Sudija Blažić je naglasio da nož, kojim je počinjeno ubistvo, nije pronađen i da je sudsko veće poklonilo veru iskazima oštećenih u vozu. On je napomenuo da je za učestvovanje u tuči maksimalna kazna tri godine zatvora. Dragomir Majić, otac ubijenog Bojana, rekao je za „Blic“ da su optuženi dobili kazne koje su i zaslužili.
- Meni niko ne može da vrati sina koga sam gajio 28 godina, i tu nema pomoći. Ove treba skloniti u zatvor da opet ne bi nešto tako učinili. Oni su više puta osuđivani i imaju debele krivične dosije, a moj sin nikada nikog u životu nije udario. Radio je, voleo je fudbal, a ubili su ga oni koji ga nisu poznavali, niti su znali za njega - rekao je Majić kroz suze.
Pored porodice, izricanju presude prisustvovalo je i oko dvadesetak navijača Rada. Oni su dobacivali optuženom Kovačeviću koji je na početku istrage bio prvoosumnjičeni.
- Reci koliko si platio, lepo te pitamo. Ili su huligan ili kriminalac, ne možeš oboje. Znamo da prodaješ drogu u Novom Sadu - vikali su u sudnici navijača Rada Kovačeviću, koji se nalazi u zatvoru zbog ranijih krivičnih dela.
Sudsko obezbeđenje ih je zato izvelo iz zgrade suda. Međutim, navijači su ostali okupljeni ispred Palate pravde, pa je obezbeđenje, želeći da izbegne svaki rizik, na sporedni izlaz izvelo porodicu ubijenog Majića.
Sudska praksa pokazuje da kazne navijačima za ubistva simpatizera rivalskih klubova do sada nisu bile maksimalne. Prema istraživanju emisije „Insajdera“, pojedini procesi se odugovlače, a dešava se i da najteži zločin bude prekvalifikovan u neko blaže delo.
U drugoj epizodi serijala „ Insajder“, koja je prikazan sinoć na TV B92, navedeno je da čak 15 godina traje postupak protiv Dragana Supurovića Supe, jednog od vođa „ United force“, navijača Rada, optuženog za ubistvo Ivana Pavlovića, i ranjavanje Aleksandra Mandića i Mihajla Nenadića, septembra 1994. godine u Tržnom centru Vidikovac.
U emisiji je napomenuto i da postoje saznanja da uprave klubova „ često izvlače navijače iz zatvora“, što je portparol crveno-belih Marko Nikolovski okarakterisao kao „apsolutnu neistinu“. Ministarka za omladinu i sport Snežana Marković-Samardžić je, međutim, navela da je o „tome čula kao građanin, a ne kao ministar“.
- Preporuka je, ali ne i zabrana političarima, da budu u upravama klubova. Da ni na koji način ne bi stvarali utisak da su oni ti koji doprinose da se prema nekome povlašćeno postupa na sudu - navela je ministarka.
„Insajder“ se osvrnuo i na to ko su članovi uprava večitih rivala, uz napomenu da su u rukovodstvima, političari, vlasnici firmi, ali i nosioci najviših pravosudnih funkcija, kao što su sudije Vrhovnog suda. Zvezdin potpredsednik je Aleksandar Antić, funkcioner SPS i predsednik Skupštine grada Beograda. U upravi je trenutno i Dušan Mrakić, državni sekretar u Ministarstvu rudarstva u energetike. Prema rečima Vladana Lukića, predsednika kluba, u klub često dolazi i zamenik predsednika SNS Aleksandar Vučić, mada nema zvaničnu funkciju. U upravi Partizana, kojom rukovodi Dragan Đurić, predsednik kompanije „Zekstra grupa“, jeste i Branko Ružić, član SPS, a do pre nekoliko dana tu je bio i Rasim Ljajić, ministar za rad i socijalna pitanja. Novica Peković, sudija Vrhovnog suda, sedi u skupštini Partizana, dok je u Zvezdi nekoliko njegovih kolega. Skupštinom je predsedavao Ante Bošković, koji je bio na čelu Četvrtog suda, a tu je bio i sudija Trećeg suda Tomislav Zeković i bivši sudija Vrhovnog suda Zoran Ivošević. U skupštini je i gradski sudija za prekršaje Zoran Pašalić. Pored sudija u skupštini crveno-belih je i 19 navijača, među kojima su i oni protiv kojih je policija podnosila po nekoliko krivičnih i prekršajnih prijava. U emisiji je napomenuto i da se prekršajni postupci uglavnom završavaju efikasnije od krivičnih, koji traju godinama.
- Sve prekršajne prijave koje su podnete procesuirane su i te osobe su kažnjene. Pitanje je samo koliko je kazni izvršeno, s obzirom na to da pojedine osobe, protiv kojih je bio „redovni postupak“ nismo mogli da nađemo, pa je bilo teško izvršiti izrečenu kaznu - rekao je za „Insajder“ gradski sudija za prekršaje Zoran Pašalić, koji je i član skupštine Zvezde.
On je, međutim, negirao da ima mnogo „obustava postupka“, uz objašnjenje da se to događa kada optuženog ne mogu da nađu na adresi na kojoj je prijavljen.
- Kada ta osoba bude nađena, postupak se obnavlja - kaže Pašalić.
O ulozi u skupštini Zvezde, čiji je član i Dražen Dragaš koji je nedavno optužen za nelegalno nošenje oružja, Pašalić je rekao da je „na skupštini Crvene zvezde bio samo dva puta i to zato što je bio pozvan“.
- Nisam imao čast da ga upoznam... Kada budem video čoveka i kad mi neko bude rekao: „E, do tebe sedi neko ko ima krivično delo za koje je pravosnažno osuđen“, svakako da bi mi smetalo. Kao što bi mi smetalo da sedi sa mnom u autobusu - rekao je Pašalić.
Podrška Brankici Stanković
Policija je identifikovala i osmog mladića koji je u proteklih nedelju dana putem interneta slao preteće poruke autorki „Insajdera“ Brankici Stanković.
Među osumnjičenima navijačima Partizana, Zvezde i Rada, koji su slali preteće poruke na „Fejsbuku“, ima i maloletnika. U policiji navode da „još rade na identifikaciji svih koji su slali preteće poruke“. U znak podrške ekipi „Insajdera“, Koalicija mladih protiv nasilja juče u 13 sati, ispred zgrade RTV B92 organizovala je akciju „I mi smo Brankica Stanković - Stop nasilju!“. Nekoliko desetina aktivista formiralo je živi zid ispred zgrade B92, navodeći da „šalju poruku solidarnosti, kao i odbrane prava na život, slobodnu reč i rad“.
- Država ne pokazuje dovoljnu spremnost da se obračuna sa nasiljem. Policija možda i radi svoj posao, ali dolazi do zastoja u tužilaštvima i sudovima - kaže Lazar Pavlović iz Koalicije mladih protiv nasilja.
Strože kazne za divljanje na stadionima
BEOGRAD - Vlada Srbije usvojila je juče izmene i dopune zakona o sprečavanju nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim priredbama i o prekršajima koje za cilj imaju ubrzanje borbe protiv huligana i oštrije kažnjavanje prestupnika, izjavio je državni sekretar u Ministarstvu pravde Slobodan Homen.
On je rekao da se osnovne izmene tih zakona odnose na povećanje visine kazni za huligane i klubove, ali i na uspostavljanje obaveze klubova da na stadionu imaju prostorije za smeštaj privedenih navijača, kao i sigurnosne kamere koje će snimati tribine. Zakon koji bi se, u slučaju usvajanja, primenjivao od 2011, uvodi obavezu da klubovi obezbede i prostor za rad dežurnog sudije i javnog tužioca kako bi se prestupnici ubuduće procesuirali na licu mesta. Zakon predviđa da sve ulaznice za priredbu budu numerisane kako bi se izbegla prodaja većeg broja propusnica i njihova preprodaja, a uvodi se obaveza da na utakmicama povećanog rizika klubovi karte mogu prodavati samo ljudima sa identifikacionim dokumentom. U predloženim izmenama Zakona o prekršajima, novčane kazne za pravno lice povećane su i sada iznose od milion do dva miliona dinara, dok za fizičko lice iznose od 50.000 do 150.000 dinara.
Sud kompletirao dokumentaciju protiv Cece Ražnatović
09.12.2009.
Okružnom sudu u Beogradu dostavljena je kompletna dokumentacija u vezi sa istragom protiv folk pevačice Svetlane Cece Ražnatović iz više stranih država putem međunarodne pravne pomoći, izjavila je danas portparolka tog suda Ivana Ramić.
Pre dva dana sudu je stigla dokumetacija iz Grčke, a ranije su dostavljeni neophodni pisani dokumenti iz Francuske, Bugarske, Turske, Austrije i Rusije, navela je Ramićeva.
Prema njenim rečima, dokumenacija iz solunskog fudbalskog kluba "Aris" poslata je na prevođenje i tek po okončanju prevoda sud će uputiti spise predmeta Okružnom tužilaštvu na odluku o optužnici.
Ramićeva je objasnila da je istražni sudija, postupajući po predlogu tužilaštva za dopunu istrage protiv Ražnatovićeve, u postupku međunarodne pravne pomoći zamolnim putem preko nadležnih ministarstava zatražio određenu pisanu dokumentaciju iz više zemalja.
Dokumentacija iz "Arisa" tiče se transfera fudbalera Miroslava Savića iz "Obilića", a njenim prevođenjem trebalo bi da se okonča istraga koju Okružni sud vodi protiv Ražnatovićeve više od šest godina.
Tužilaštvo će po prijemu spisa predmeta odlučiti da li će podići optužnicu, zatražiti dopunu istrage ili će odustati od krivičnog gonjenja Ražnatovićeve i njene sestre Lidije Veličković koja se sumnjiči da joj je pomagala u sumnjivim transakcijama.
Okružno tužilaštvo u Beogradu je prošle godine, posle šest meseci razmišljanja o podizanju optužnice protiv Ražnatovićeve, ponovo predložilo sudu da dopuni istragu protiv nje, odnosno pribavi dokumentaciju o prodaji pojedinih fudbalera Obilića stranim klubovima.
Istraga protiv protiv udovice Željka Ražnatovića Arkana, počela je nakon njenog hapšenjem u akciji "Sablja", 2003. godine.
Posle dva meseca u pritvoru, Ražnatovićeva je puštena da se brani sa slobode od sumnji da je kao nekadašnja predsednica FK Obilić protivpravno prisvajala deo novca od transfera 15 fudbalera u strane klubove i na taj način protivpravno pribavila 22.529.000 maraka i 480.000 američkih dolara, (oko 11 miliona evra) za koliko je i oštetila klub sa Vračara.