Vesti

strana 19 od 38

Sion na Sudu za sportsku arbitražu

9. decembar 2009.

Pred Sudom za sportsku arbitražu (CAS) počelo je suđenje povodom zabrane transfera koju je Svetska fudbalska federacija (FIFA) uvela fudbalskom klubu Sion.

FIFA je zabranila Švajcarcima da godinu dana dovode nove igrače pošto je utvrđeno da je taj klub naveo egipatskog golmana Ešama El Hadarija da raskine ugovor sa ekipom Al-Ahlija i pređe u Sion. Egipatski golman je zbog toga suspendovan na četiri meseca.

Takođe, engleski Čelsi se nalazi u sličnoj situaciji, pošto su čelnici tog premijerligaša ubedili mladog fudbalera Gaela Kakutu da napusti Lans i pređe na ’Stamford Bridž’,

CAS je, u oba slučaja, suspendovao zabranu transfera do donošenja konačne odluke, pa Sion i Čelsi mogu da angažuju nove igrače u januarskom prelaznom roku.

Ni dve i po godine od smrti Anje suđenje ne počinje

09.12.2009.

Početak suđenja lekarima optuženim za smrt trogodišnje Anje Grahovac odloženo je juče na neodređeno vreme, jer predsedavajući sudija Života Đoinčević smatra da zbog opšteg reizbora nije sigurno da li će i dalje voditi predmet.

- Nije celishodno započinjati suđenje pred predstojeći opšti izbor sudija, jer nisam siguran da li ću biti izabran. Ukoliko i budem reizabran, ne znam hoću da li ponovo dobiti ovaj predmet. Realno je očekivati da početak suđenja bude zakazan za mart 2010. godine - rekao je sudija Đoinčević.
Roditelji devojčice Ivana i Aleksandar Garhovac kažu za „Blic“ da su ogorčeni zbog odlaganja suđenja.
- Ne razumem zašto je sudija za danas zakazivao ročište, kada ga je sad odložio. Bolje da nam je ranije javio da se neće održati suđenje, ne bismo se nervirali. Tužilac i advokat su bili protiv, ali nije vredelo. Čekamo dve i po godine, a suđenje za smrt naše Anje još nije počelo. Sada moramo da čekamo mart, a onda će opet biti odloženo jer neko neće doći - kaže za „Blic“ otac male Anje.
Početak suđenja za smrt trogodišnje Anje, koja je umrla posle rutinske operacije katarakte, prvi put je odložen 20. oktobra, jer se drugooptuženi anesteziolog Stanoje Glišić (72) zbog bolesti nije pojavio pred sudom. Sudija Đoinčević je tada prihvatio zahtev tužilaštva i roditelja da odredi tačan datum početka suđenja. Sudija je ročište tada zakazao za 8. decembar, ali je juče odložio suđenje.
Vlasnik klinike „Perfekta“ Dejan Milutinović (43), anesteziolog Stanoje Glišić (72) i oftalmolog Božidar Ilić (73) optuženi su za teško krivično delo protiv zdravlja ljudi, za šta je zaprećena kazna od dve do 12 godina zatvora. Serviser aparata za kiseonik Milan Vasiljević (75) optužen je za pomaganje u izvršenju tog krivičnog dela.
Mala Anja otišla je 21. maja 2007. u privatnu bolnicu „Perfekta“, na rutinsku operaciju katarakte, a operaciju su obavili lekari ordinacije „Ilić“. Devojčica je posle intervencije pala u komu zbog nedostatka kiseonika, kako je utvrđeno obdukcijom, a preminula je 4. juna. Advokati Milutinovića saopštili su da je u vreme tragičnog događaja jedino odgovorno lice „Perfekte“ bila dugogodišnja direktorka klinike Jasmina Petrović, za koju navode da „nije na optuženičkoj klupi“.

HRONOLOGIJA SLUČAJA GRAHOVAC

21. maj 2007. Anju su operisali lekari ordinacije „Ilić“ u klinici „Perfekta“
4. juna 2007. Devojčica je umrla ne budeće se iz kome
22. jun 2007. Počela hapšenja osumnjičenih sa Stanojem Glišićem na čelu
22. oktobar 2007. Glišić pušten da se brani sa slobode, a kasnije i drugi osumnjičeni
23. marta 2009. Okružni sud okončao istragu
21. april 2009. Okružno tužilaštvo podiglo optužnicu
20. oktobar 2009. Odložen početak suđenja zbog bolesti anesteziologa Stanoja Glišića
8. decembar 2009. Sudija Života Đoinčević odložio suđenje zbor reizbora

Plac u Šilerovoj konačno oduzet

08.12.2009.

Beograd - Vrhovni sud potvrdio je juče odluku o trajnom oduzimanju placa u Šilerovoj ulici koji je u do sada bio u vlasništvu udovica pokojnih vođa zemunskog klana Dušana Spasojevića Šiptara i Mileta Lukovića Kuma.

Veće Posebnog odeljenja Vrhovnog suda odbilo je, kao neosnovane, žalbe zastupnika udovica Tatjane Spasojević (38) i Maje Luković (36) na odluku sudije Milimira Lukića iz Specijalnog suda da se trajno oduzme plac od 20 ara i 128 kvadratnih metara u Šilerovoj ulici, br. 38 i 40.
Ljilja Pavlović-Đorđević, direktorka prodaje u agenciji za nekretnine „Fenix M“, ranije je rekla za „Blic“ da plac u Šilerovoj može da vredi, prema sadašnjim tržišnim cenama za porodičnu izgradnju, oko 1.200.000 evra.
Ovom odlukom obesmišljena je tužba udovica koje su tužile državu tražeći odštetu od 8,5 miliona evra zbog rušenja zdanja u Šilerovoj.
Specijalno tužilaštvo našlo je popis luksuznih stvari i materijala koji su ugrađeni u tri objekta u Šilerovoj ulici, o čemu je „Blic“ ranije pisao. To je ugrađeno u Spasojevićevu kuću sa prizemljem i dva sprata od po 1.050 kvadratnih metara i podrumom iste veličine, Lukovićevu kuću od 265 kvadrata, gostinsku kuću od 160 kvadratnih metara, kao i bazen u dvorištu sa barom. Zdanje u Šilerovoj prostiralo se na tri parcele. Te parcele su Spasojević i Luković dobili dok su na vlasti u Zemunu bili radikali. U rešenju pod brojem 06-2365/97-1 od 21. februara 1997. navodi se da je izvršni odbor SO Zemun doneo rešenje da se Spasojeviću na trajno korišćenje, uz naknadu od samo 169.600 dinara, dodeli parcela 12455 od 1.064 metra kvadratna na broju 38. Spasojević i Luković kasnije su uzeli i parcele 12426 i 12427, na broju 40 koje ukupno imaju isto 1.064 kvadratna metra.
U presudi za ubistvo premijera Zorana Đinđića, se konstatuje da su Milorad Ulemek Legija i Dušan Spasojević doneli odluku da ubiju premijera. Imena Spasojevića i Lukovića spominju se i u presudi protiv zemunskog klana za više ubistava, tri otmice, i terorističke napade na sedište DSS i preduzeće „Difens roud“. Konstatuje se da je sud utvrdio da su oni osnovali kriminalni klan i da su izdavali naređenja za ubistva, otmice i terorističke napade.

Policijska stanica Zemuna

Državni sekretar Ministarstva pravde Slobodna Homen rekao je juče za „Blic“ da će čim stigne zvanična odluka Vrhovnog suda Direkcija za oduzetu imovinu uputiti Direkciji za imovinu Srbije zahtev da se Vladi uputi predlog da se plac u Šilerovoj dodeli Policijskoj upravi Zemuna.
- Ovo je prvo trajno oduzimanje nepokretnosti u Srbiji od početka primene Zakona o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog dela, marta ove godine, i ući će u anale pravne prakse - rekao je Homen.

Srbija, Nemačka, Australija i Gana

4. decembar 2009.

Reprezentacija Srbije igraće u Grupi D sa selekcijama Nemačke, Australije i Gane na Svetskom prvenstvu u Južnoj Africi 2010. godine.

Srbija prvi meč igra protiv Gane 13. juna u Pretoriji od 20.30 minuta po našem vremenu. Najzanimljivija će biti Grupa G gde će igrati Brazil, Portugal, Obala Slonovače i Severna Koreja. Domaćin Južna Afrika igraće protiv Meksika, Urugvaja i Francuske, a branilac titule Italija sa Paragvajem, Novim Zelandom i Slovačkom.

Na otvaranju Svetskog prvenstva 11. jula igraće Južna Afrika i Meksiko u 16 časova po srednjeevropskom vremenu.

Zanimljivo je da su u Grupi B pored Južne Koreje još Agentina, Nigerija i Grčka, tri reprezentacije koje su bile u istoj grupi i na SP 1994. u SAD-u. Tada su u drugu rundu prošle Nigerija, četvrti član Bugarska i Argentina koja je, posle skandala sa sadašnjim selektorom Dijegom Armandom Maradonom, završila takmičenje u osmini finala porazom od Rumunije 3:2.

Bivša jugoslovenska republika Slovenija igraće u Grupi C sa Engleskom, Sjedinjenim Američkim Državama i Alžirom. Engleska i SAD su igrale i na SP 1950, a bolji su bili Amerikanci rezultatom 1:0.

Sastavi grupa na Svetskom prvenstvu 2010. godine u Južnoj Africi:

Grupa A: Južna Afrika, Meksiko, Urugvaj, Francuska
Grupa B: Argentina, Nigerija, Južna Koreja, Grčka
Grupa C: Engleska, Sjedinjene Američke Države, Alžir, Slovenija
Grupa D: Nemačka, Australija, Srbija, Gana
Grupa E: Holandija, Danska, Japan, Kamerun
Grupa F: Italija, Paragvaj, Novi Zeland, Slovačka
Grupa G: Brazil, Severna Koreja, Obala Slonovače, Portugal
Grupa H: Španija, Švajcarska, Honduras, Čile

Raspored mečeva Grupe D:

Prvo kolo, 13. jun:
Nemačka – Australija 16h
Srbija – Gana 20.30h

Drugo kolo, 18. i 19. jun:
Nemačka – Srbija 13.30h
Gana – Australija 13.30h

Treće kolo, 23. jun:
Gana – Nemačka 20.30h
Australija - Srbija 20.30h

Slučaj Kovačević: Saslušana Melisa Kartagen

03.12.2009.

U okviru istrage koja se u Drugom opštinskom sudu u Beogradu vodi protiv Miladina Kovačevića, koji je osumnjičen za nanošenje teških telesnih povreda Brajanu Štajnhaueru u SAD, istražni sudija danas je putem video-konferencijskom vezom saslušao Melisu Kartagen.

U saopštenju suda precizirano je da je njenim iskazom završeno saslušanje svedoka, čije je svedočenje omogućeno zahvaljujući saradnji s nadležnim pravosudnim organima Amerike.
U prethodna dva dana istražni sudija saslušao je oštećenog Štajnhauera, kao i Sanelu Softić, Lorenu Levi i Rozaliju Sančez.
Sud je naveo da je saslušanje svedoka iz SAD obavljeno na predlog tužilaštva.
U saopštenju se dodaje da se u daljem toku postupka očekuje saslušanje svedoka Edina Džubura, koji je koristeći se ustavnim pravom, obavestio sud da ne želi da svedoči u postupku protiv Kovačevića.
Saslušanjem svedoka iz SAD, istraga protiv Kovačevića nastavljena je, posle višemesečnog prekida.

Oštećeni Štajnhauer u jučerašnjem iskazu naveo je da mu je na ime odštete zbog propusta državnih službenika konzulata Srbije u Njujorku isplaćeno 900.000 američkih dolara.
On se pridružio krivičnom gonjenju, ali u ovoj fazi postupka nije istakao imovinsko-pravni zahtev.
Očevici i svedoci tuče 4. maja prošle godine u bostonskom studentskom klubu, kada je povredjen Šrajnhauer, svedočili su "iza zatvorenih vrata", pošto javnosti nije dozvoljeno prisustvo sprovođenju istražnih radnji.
Drugi opštinski sud vodi istragu i protiv bivših konzula i vicekonzila Srbije u Njujorku Slobodana Nenadovića i Igora Miloševića.
Nenadović i Milošević se sumnjiče da su Kovačeviću pomogli da iz SAD pobegne u Srbiju, pošto je pušten iz pritvora, tako što su mu izdali privremenu putnu ispravu, iako su znali da je protiv njega američko pravosuđe pokrenulo krivični postupak.

Državni tužilac SAD formalno je, posle višemesečnih pregovora, ustupio "predmet Kovačević" srpskom pravosuđu početkom aprila, posle dogovora sa Vladom Srbije, koja je porodici Štajnhauer uplatila 900.000 dolara na ime troškova lečenja njihovog sina.
Protiv Kovačevića je prethodno paralelno vodjena istraga i u SAD i u Srbiji, pošto je, posle puštanja iz pritvora u Bostonu, uz pomoć srpskog konzulata u Njujorku, pobegao u Srbiju.
Kovačević se sumnjiči za nanošenje teških telesnih povreda Štajnhaueru 4. maja 2008. u tuči u bostonskoj studentskoj diskoteci, kao i zbog krivičnih dela zloupotreba službenog položaja u podstrekavanju i falsifikovanje isprave.

Usvojen Akcioni plan protiv nasilja

2. decembar 2009.

Savet za sprečavanje nasilja i nedoličnog ponašanja u sportu usvojio je Akcioni plan za sprečavanje nasilja na sportskim borilištima.

Posle sednice Saveta, kojom je predsedavao premijer Mirko Cvetković, ministarka omladine i sporta Snežana Samardžić Marković rekla je da su Akcionim planom utvrđeni konkretni ciljevi, aktivnosti, izvor finansiranja i vremenski okvir za njegovo sprovođenje. Ministarka je istakla i da aktivnosti vezane za sprovođenje Akcionog plana neće zahtevati dodatna budžetska sredstva.

Prema njenim rečima, na odborima Vlade biće razmatrane izmene i dopune tri relevantna zakona - o sprečavanju nasilja i nedeličnog ponašanja na sportskim priredbama, o prekršajima i krivičnog zakona.

"Na ranijim sednicama konstatovali smo da je teže procesuirati pojedine slučajeve nasilja u sportu zbog kolizije ta tri zakona", napomenula je ministarka i dodala da će usvajanjem njihovih izmena i dopuna biti pevaziđena ta institucionalna prepreka.

Savet je usvojio i izveštaj sa Konferencije o sprečavanju nasilja i rasizma u sportu, koja je sa Savetom Evrope organizovana u oktobru ove godine.

Ministarka je ocenila i da je Odbor za omladinu i sport u Skupštini Srbije zainteresovan za borbu protiv nasilja u sportu i mogao bi da obezbedi širi politički koncenzus za borbu celog društva protiv te negativne pojave.

Ona je navela da je Savetu bitno i da na lokalnom nivou, odnosno i van Beograda, postoji ozbiljna borba protiv nasilja u sportu.Prema njenim rečima, Savet za sprečavanje nasilja i nedoličnog ponašanja očekuje od Saveta Evrope jasne preporuke u cilju sprečavanja nasilja.

Nakon dobijanja tih preporuka, Ministarstvo omladine i sporta i Savet organizovaće Konferenciju na kojoj bi 167 gradonačelnika i predstavnika opština trebalo da razgovara o nasilju u sportu, kao i o ukupnoj bezbednosti mladih u Srbiji.

Suđenje fudbaleru Čukaričkog odloženo za 29. januar

02.12.2009.

Fudbaler Čukaričkog Nebojša Joksimović kome je za danas bilo zakazano sudjenje pred Opštinskim sudom u Jagodini zbog nasilničkog ponašanja na sportskoj priredbi, nije se pojavio u sudnici zbog povrede, pa je sudija Daragan Janićijević zakazao treće ročište za 29. januar naredne godine.

Portparol Opštinskog suda Jasmina Tašković izjavila je Tanjugu da je Joksimović sudu "dostavio izveštaj lekara o povredi" i da zbog toga "sudjenje nije ni održano", ali nije mogla da precizira o kakvoj se povredi radi. Joksimović je optužen da je počinio krivično delo "nasilničko ponašanje na sportskoj priredbi", za koje je zaprećena kazna zatvora u trajanju od šest meseci do pet godina i novčana kazna od najmanje 10.000 dinara.
Prema saopštenju Policijske uprave u Jagodini, Joksimović (28), rođen u Čačku, a nastanjen u Beogradu, je 3. oktobra, nakon završene utakmice izmedju Jagodine i Čukaričkog (2:0) "preskočio zaštitnu ogradu na stadionu i udario najvijača Dragana Penčića (53) iz Jagodine u predelu lica".
Penčiću je u Opštoj bolnici u Jagodini utvrđena dijagnoza - naprsnuće nosne kosti i povreda uha.
Joksimović je uhapšen 4. oktobra, a dan kasnije istražni sudija Opštinskog suda u Jagodini mu je odredio pritvor od osam dana.
Posle pet dana pušten je na slobodu, jer mu je Fudbalski savez Srbije izrekao suspenziju u trajanju od mesec dana, "čime su prestale okolnosti da ponovi krivično delo".
Prvo ročište je bilo zakazano za 6. novembar, ali je odloženo za danas na zahtevJoksimovićevog branioca koji je toga dana bio "zauzet drugim predmetima" u Beogradu.

strana 19 od 38