Vesti
Organizatorima divljanja preti 12 godina zatvora
01.12.2009.
Tužilaštvo zajedno sa policijom ispituje ko su odgovorna lica u klubovima koja nisu radila svoj posao i time omogućila huliganima da unesu pirotehnička sredstva na utakmicu Crvena zvezda - Partizan, kaže za "Blic" državni tužilac Slobodan Radovanović.
On navodi da će se prema izgrednicima i odgovornima u klubovima za nerede na subotnjem derbiju primeniti nove odredbe zakona kojima su propisane oštrije kazne.
- Licima koja su zadužena za redarsku službu i organizaciju utakmice prete kazne od tri meseca do tri godine zatvora. Za ovakvo divljačko i primitivno ponašanje, u kome je polomljeno oko 5.000 stolica, zaprećene su kazne od jedne do pet godina zatvora za pojedinca, ako se čini u grupi do osam godina, a za organizator do 12 godina zatvora. Trenutno gledamo snimke sa utakmice kako bi identifikovali počinioce i organizatore. Očekujem da će sud prilikom odmeravanja kazni uzeti u obzir opasnost od ovakvih krivičnih dela - kaže tužilac Radovanović.
U policiji kažu da istovremeno istražuju ko je od huligana iz crveno-belog tabora uneo pirotehniku koja je pre derbija nađena na severnoj tribini "Marakane", ali kako su "grobari" prokrijumčarali baklje i zapalili južnu stranu stadiona. Za sada je podneto pet krivičnih prijava i 16 prekršajnih, ali njima nisu obuhvaćeni organizatori. Postupci protiv njih će biti naknadno pokrenuti kada se sakupe dokazi. Prema saznanjima "Blica", 24 ulaza na stadion kontrolisalo je 558 redara koje su nadgledali i policajci.
Tužilac Radovanović navodi da poslednji incident pokazuje da je neophodno da se klubovi aktivnije uključe u suzbijanje nasilja.
- Vidi se i da je bolje da klubovi plate MUP, umesto što plaćaju redarsku službu koja nije kontrolisala šta se unosi na stadion - navodi glavni tužilac Srbije.
Protiv odgovornih osoba iz Zvezde sudu za prekršaje podnete su prijave posle nalaska pirotehničkih sredstava i loše organizacije utakmice.
Tužilac Radovanović napominje da bi se u zakone mogla uvesti odredba da klubovi, kada se dese ovakvi incidenti, odgovaraju i kao pravna lica, a ne samo odgovorni pojedinci.
- Ukoliko bi klubovi bili prinuđeni da plaćaju kazne posle ovakvih incidenata kao pravna lica, onda bi se postavilo i pitanje njihovog odnosa prema navijačima. Ukoliko je neko prijatelj kluba, kako može da radi ne njegovu štetu - kaže tužilac Radovanović.
Dragan Đilas, gradonačelnik Beograda, smatra da je ponašanje navijača tokom subotnjeg derbija velika sramota i da se tome mora stati u kraj.
- U trenutku kada su građanima Srbije ukinute vize za putovanja u zemlje EU, Beograđani ne mogu slobodno da se kreću prestonicom u vreme sportskih događaja. Očekujem da već sutra predsednik Srbije Boris Tadić, ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić i ministarka pravde Snežana Malović sprovedu koordiniranu akciju kojom će sve one spremne da pale stadione, uništavaju i tuku nedužne Beograđane, da smeste tamo gde im je mesto. Država je pokazala sposobnost da započne borbu protiv kriminala i droge, ali i dalje nije u stanju da se izbori sa nasilnicima na stadionima i ulicama u vreme sportskih manifestacija. Nikad neću prihvatiti da treba da budem srećan ako niko nije stradao tokom neke veće sportske manifestacije - kategoričan je Dragan Đilas.
Gradonačelnik Beograda istakao je da je već sprovedena opsežna akcija protiv učesnika u ubistvu Brisa Tatona, francuskog navijača koji je stradao pre utakmice Partizan - Tuluz, ali da od tada nije postignut nikakav napredak u borbi protiv huligana.
Večiti bez publike do proleća
Partizan i Crvena zvezda platiće i Disciplinskom sudu Superlige visok ceh zbog divljanja „grobara“ i slabe organizacije derbija na „Marakani“. Prema najavi Branislava Delića, predsednika Takmičarske komisije Superlige, očekuje se da oba kluba igraju pred praznim tribinama jednu utakmicu ili nekoliko utakmica na kojima su domaćini. U Disciplinskom sudu Superlige očekuju da u narednih 48 sati dobiju izveštaje delegata, komesara za bezbednost i sudije, da bi pokrenuli postupak protiv večitih rivala. Oba kluba su u obavezi da hitno dostave izjave kako bi predmet bio kompletiran.
Novi dokazi za zabranu
Tužilac Slobodna Radovanović kaže da će podatke o subotnjem incidentu na „Marakani“ priložiti Ustavnom sudu, kome je podneo zahtev za zabranu 14 navijačkih grupa.
- Planiram da kada u Ustavnom sudu bude zakazana sednica o ovom zahtevu, da ga lično obrazložim. Očekujem da će na dnevnom redu prvo biti zahtev za zabranu „Obraza“ i „1389“, pa onda navijačke grupe jer je on kasnije podnet - navodi Radovanović.
Serena kažnjena sa 82.500 dolara
30. novembar 2009.
Američka teniserka Serena Vilijams kažnjena je rekordnom sumom od 82.500 dolara zbog nesportskog ponašanja na ovosezonskom US Openu.
Vilijamsova bi mogla da bude suspendovana sa tog turnira ukoliko u naredne dve godine napravi još jedan ozbiljan prekršaj. Glavni adiministrator svih grend slem turnira Bil Babkok objasnio je da će ponašanje Serene Vilijams biti na praćeno tokom grend slemova 2010. i 2011. godine.
Ako za to vreme na grend slem turnirima napravi još jedan incident, kazna će biti uvećana na 175.000 dolara i biće joj zabranjeno takmičenje na prvom narednom US Openu. On je, takođe, saopštio da je do sada najveća izrečena novčana kazna zbog nesportskog ponašanja do sada bila 48.000 dolara, a kažnjen je američki teniser Džef Tarango 1990. godine.
Serena Vilijams je kažnjena zbog nesportskog ponašanja na polufinalnom duelu protiv Belgijanke Kim Klajsters, u septembru ove godine.
Amerikanka se tada sukobila sa linijskim sudijom, koja je dosudila Sereni prestup prilikom servisa. U tim trenucima Klajstersova je vodila sa 1:0 u setovima i 6:5 i 30:15 u drugom setu. To je bilo drugi put u meču da je Vilijamsova nagazila liniju. Ona je tada izgubila živce i počela da viče na sudiju, a pojednini mediji su naveli da je Amerikanka pretila da će je ubiti, što je ona odmah nakon meča demantovala.
Na snimku se vidi da je linijski sudija bila u pravu, a Belgijanka je ubrzo osvojila drugi set i plasirala se u finale. Klajstersova je u fianlu pobedila Karolinu Voznijacki i uspela da osvoji titulu prvu posle dvoipogodišnje pauze.
Blater: "Irci žele vanredno na SP"
30. novembar 2009.
Predsednik FIFA Sep Blater predložiće Izvršnom odboru FIFA da razmotri mogućnost da Irska, kao 33. reprezentacija, učestvuje na prvenstvu sveta u Južnoj Africi.
Irska je eliminisana početkom meseca u baraž meču protiv Francuske, kada je naočigled svih, Tijeri Anri igrao rukom i pomogao Vilijamu Galasu da postigne pobednički gol koji je "trikolorima" obezbedio plasman na Mondijal.
"Primili smo delegaciju Irske i oni su nam prirodno preneli svoje ogromno nezadovoljstvo onim što se dogodilo. Isto tako, oni su svesni da meč ne može da bude ponovljen i da je reč sudije odlučujuća", izjavio je Blater.
On je preneo molbu Iraca da budu 33. učesnici prvenstva sveta u Južnoj Africi.
"Delegacija Irske nije tražila nikakve sankcije ni prema igraču, ni prema sudiji, ali je iz sveg srca zamolila da bude primljena medju najbolje selekcije sveta na Mondijalu", rekao je Blater i dodao da će on taj predlog Iraca preneti na razmatranje Izvršnom odboru koji će se sastati u sredu u Johanezburgu.
Žreb za prvenstvo sveta biće održan u petak.
LICRA tuži navijače Juventusa
27. novembar 2009.
Međunarodna liga za borbu protiv rasizma i antisemitizma (LICRA) podneće tužbu protiv navijača Juventusa.
Navijači ‘crno-belih’ iz Torina su u sredu za vreme utakmice Lige šampiona protiv Bordoa vređali igrače na rasnoj osnovi. Navodi se da su navijači izveli rasističku pesmu u kojoj se ponavlja da "crnci ne mogu da budu Italijani", a koja je namenjena napadaču Intera Marku Baloteliju.
LICRA će zatražiti od francuskih vlasti da zvanično pokrenu istragu protiv učesnika u ovom incidentu, kao i da im odredi adekvatne kazne.
Međunarodna liga za borbu protiv rasizma zatražiće i od Evropske fubdalske unije (UEFA) da reaguje povodom ovog slučaja.
Bez TV prenosa SP za Severnokorejce
26. novembar 2009.
Predsednik Severne Koreje, Kim Džong Il, odlučio je da spreči svoje sunarodnike da prate SP u fudbalu, sledeće godine u Južnoj Africi.
Navijači selekcije Severne Koreje, koja se na završnicu SP otišla drugi put u istoriji te države, prvi put od 1966. godine, neće moći da prate direktne prenose utakmica a biće emitovani samo "najznačajniji detalji sa mečeva koje tim Severne Koreje dobije".
Kim Džong il, naslednik dugogdišnjeg predsednika Severne Koreje Kim Il Sunga, u većem delu sveta okarakterisan kao diktator, nastavio je praksu "specifičnih sloboda" ali je u odnosu na oca još skloniji neobičnim odlukama i izjavama.
S obzirom na činjenicu na je Severna Koreja na poslednjem mestu liste favorita za osvajanje titule prvaka sveta, sa selekcijama Novog Zelanda i Hondurasa, ljubiteljima fudbala u toj zemlji preti opasnost da ne vide ni sekund igre na šampionatu.
"Nezavisnost" na pragu FIF-PRO-a
25. novembar 2009.
Sindikat profesionalnih fudbalera Srbije "Nezavisnost" na dobrom je putu da sledeće godine postane član medjunarodnog udruženja profesionalnih fudbalera.
Svetska sindikalna organizacija FIF-PRO deluje pod zaštitom Medjunarodne fudbalske federacije (FIFA) i trenutno okuplja oko 60.000 profesionalnih fudbalera iz celog sveta. Osnivači ove organizacije, koja štiti prava i položaj profesionalnih fudbalera, bile su Engleska, Italija, Francuska, Španija i Holandija.
Trenutno u FIF-PRO organizaciji je okupljeno 48 zemalja a od toga je oko 30 država iz Evrope. Afrički i azijski kontinent je takodje uključen u rad organizacije. Na nedavnom kongresu u Budimpešti iz organizacije je izbačena Nemačka, zbog nepoštovanja kodeksa rada.
"Na kongresu u Madjarskoj Srbija je jedina zemlja van država Evropske unije koja je postala kandidat za članstvo u FIF-PRO organizaciju. Mnoge jače zemlje nisu dobile podršku da postanu članovi ove organizacije. Zato je naše zadovoljstvo veće", izjavio je predsednik sindikata profesionalnih fudbalera "Nezavisnost" Mirko Poledica.
Prema rečima Poledice, Srbije je do sada imala status posmatrača a od kongresa u Budimpešti postala je kandidat za člana FIF-PRO. Poslednja stepenica - od posmatrača preko kandidata je članstvo u FIF-PRO organizaciju.
"Uslov da naša zemlja postane član FIF-PRO je da većina fudbalera domaće Super lige budu članovi srpskog sindikata. Nakon toga treba da se izvrši uplata za godišnju članarinu u visini od 15.000 dolara", kaže Poledica.
FIF-PRO udruženje, koje je je 2006. godine sa FIFA potpisala memorandum o saradnji, prošle godine je ostvarilo 53 miliona profita. Ova ogromna svota novca se koristi za pomoć fudbalerima koji iz različitih razloga ne mogu da ostvare novčana potraživanja od klubova.
"Naš sindikat dobio je podršku od predsednika Fudbalskog saveza Srbije Tomislava Karadžića i generalnog sekretara Zorana Lakovića. To je od velikog značaja za naš rad jer imamo dugoročne planove", naglasio je Poledica.
On je istakao da sindikat profesionalnih fudbalera Srbije planira da naredne godine organizuje kongres FIF-PRO u našoj zemlji na kome bi srpski fudbaleri postali punopravni članovi te organizacije. Kongresu FIF-PRO prisustvovao bi i predsednik Žerom Movilja (Španija). Potpredsednik FIF-PRO, Francuz Žerom Šampanj, kako kaže Poledica, dobro je upućen u položaj profesionalnih fudbalera Srbije i zato želi da pomogne našim igračima da steknu sigurnost tokom karijere.
"Koliko je FIF-PRO udruženje ozbiljna organizacija govori podatak da je od bivših jugoslovenskih republika samo Slovenija članica. Druge zemlje osim Srbije nemaju ni status posmatrača", završio je Poledica.
Ulemek i Jovanović pravosnažno osuđeni
24.11.2009.
Milorad Ulemek i Zvezdan Jovanović pravosnažno su osuđeni na po 40 godina zatvora zbog ubistva premijera Srbije Zorana Đinđića, pošto je Vrhovni sud odbio žalbe njihove odbrane, saopšteno je danas iz tog suda.
Vrhovni sud je u trećestepenom postupku ocenio da drugostepena presuda tog suda ne sadrži bitne povrede odredaba krivičnog postupka.
"Vrhovni sud je ocenio da je činjenično stanje pravilno i potpuno utvrđeno, Krivični zakon pravilno primenjen, a da su pojedinačno utvrđene kazne za izvršena krivična dela, kao i jedinstvene kazne, izrečene optuženima, pravilno odmerene", piše u saopštenju.
Ulemek je osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora od 40 godina za krivična dela udruživanje radi protivustavne delatnosti i pokušaj ubistva, a Jovanović na istu kaznu za krivična dela ubistvo najvišeg predstavnika državne zajednice i država članica, pokušaj ubistva i udruživanje radi neprijateljske delatnosti.
Premijer Srbije Zoran Đinđić ubijen je 12. marta 2003. godine na ulazu u zgradu Vlade Srbije, a njegov telohranitelj Milan Veruović je ranjen. Sud je utvrdio da je Ulemek bio organizator ubistva i da je Jovanović ispalio hice koji su usmrtili Đinđića i ranili Veruovića. Za ubistvo Đinđića ranije su pravnosnažno osuđeni članovi zemunskog kriminalnog klana.
Pravo na postupak u trećem stepenu imaju optuženi koji su osuđeni na 40 godina zatvora, što je najstroža kazna predviđena zakonima Srbije. Vrhovni sud je 29. decembra 2008. godine u drugostepenom postupku potvrdio presude svim optuženim u prvostepenom postupku pred Specijalnim sudom, izuzev Sretku Kaliniću kome je presuda preinačena sa 35 godina zatvora na 30 godina, Željku Tojagi Žmigiju sa 30 godina na 15 godina i Dušanu Krsmanoviću sa 30 godina na 20 godina zatvora.
Aleksandar Simović, Ninoslav Konstantinović i Vladimir Milisavljević osuđeni su na po 35 godina zatvora, a na po 30 godina osuđeni su Miloš Simović, Milan Jurišić Jure i Branislav Bezarević, dok je Saša Pejaković osuđen na osam godina zatvora.
U bekstvu su od 2003. godine Vladimir Milisavljević, Sretko Kalinić, Milan Jurišić Jure, Ninoslav Konstantinović i Miloš Simović.
Optuženi za ubistvo premijera Zorana Đinđića osuđeni su u drugostepenom postupku pred Vrhovnim sudom na ukupno 348 godina zatvora, dok im je prvostepenom presudom Specijalnog suda 23. maja 2007. godine izrečeno ukupno 378 godina zatvora.
Vođe zemunskog klana Dušan Spasojević i Mile Luković stradali su 27. marta 2003. godine prilikom pokušaja hapšenja u selu Meljak kod Beograda, a policija je tada saopštila da su pružali oružani otpor.
Ulemek, bivši pukovnik Državne bezbednosti i komandant Jedinice za specijalne operacije, pravosnažno je osuđen na 40 godina zatvora i za ubistvo bivšeg predsednika Predsedništva Srbije Ivana Stambolića i pokušaj ubistva Vuka Draškovića, a nepravnosnažno na po 40 godina zatvora za četvorostruko ubistvo funkcionera Srpskog pokreta obnove na Ibarskoj magistrali i u predmetu "zemunski klan".
U predmetu "zemunski klan" na višedecenijske pojedinačne kazne osuđeni su i braća Miloš i Aleksandar Simović, Milan Jurišić Jure, Sretko Kalinić, Ninoslav Konstantinović i Vladimir Milisavljević.