Vesti
Policajcu sedam godina zatvora zbog ubistva Đorđa Zarića
13.11.2009.
Pripadnik Interventne jedinice policije Miljan Raičević osuđen je danas u Okružnom sudu u Beogradu na sedam godina zatvora zbog ubistva Đorđa Zarića na Novom Beogradu 19. marta ove godine.
Raičeviću je produžen pritvor, ali je oslobođen plaćanja troškova sudskog postupka. Predsednik sudskog veća sudija Života Đoinčević izričući kaznu, rekao je da je sud našao da je Raičević kriv za ubistvo Zarića, navodeći da će obrazlaženje presude biti navedeno u pisanom otpravku presude.
Porodica Zarić upućena je na parnicu radi ostvarivanja materijalno pravnog zateva za obeštećenje, a Raičević ima pravo da uloži žalbu Vrhovonom sudu Srbije u roku od 15 dana od prijema pisanog otpravka presude.
Raičević je danas u završnoj reči, pre izricanja presude rekao da se ne oseća krivim za ubistvo Zarića jer je sve radio po propisima.
"Ne osećam krivicu, sve sam radio profesionalno i po propisima. Žao mi je zbog svega što se dogodilo i izjavljujem saučešće Zarićevoj porodici", rekao je Raičević.
Okružno tužilaštvo tereti Raičevića za ubistvo "s umišljajem, jer je ispalio smrtonosni hitac u Zarića, s razdaljine od pet centimetara, iako situacija nije iziskivala silu", za šta mu preti kazna zatvora od pet do 15 godina.
U optužnici se navodi da je policijska patrola 19. marta zaustavila vozilo u ranim jutarnjim časovima koje je prošlo na crveno svetlo. Fudbaler "Resnika" Zarić, sedeo je na mestu suvozača, a Raičević je, kako se navodi u optužnici, do njega došao s repetiranim službenim pištoljem.
Policajac je bio uračunljiv, svestan svog dela, a u mladića je pucao s vrlo male udaljenosti, pokazali su nalazi veštaka balističara, navodi se u optužnici.
Neposredno posle ovog incidenta policija je saopštila da je Zarić ubijen nakon policijske potere, pošto se opirao hapšenju, jer nije želeo da izađe iz vozila i otimao se s policajcem oko pištolja.
Raičević se nalazi u pritvoru zbog visine zaprećene kazne za krivično delo ubistva, kao i zbog okolnosti pod kojima je delo izvršeno. Zarić je zadobio povrede u predelu glave, od kojih je preminuo na licu mesta, a smrt je konstatovao dežurni lekar u 4:30.
Dva svedoka pod zaštitom svedočiće o ubistvu Tatona
12.11.2009.
U istrazi protiv osumnjičenih za ubistvo francuskog državljanina Brisa Tatona, koju vodi Okružni sud u Beogradu, svedočiće dva zaštićena svedoka, rečeno je danas Tanjugu u tom sudu.
Portparol suda Ivana Ramić precizirala je, u izjavi Tanjugu, da će istražni sudija saslušati dva svedoka kojima su prethodno obezbeđene mere zaštite.
Ona je dodala da njihov idenditet i datum planiranog svedočenja neće biti saopšten javnosti, kao i da će biti preduzete i druge mere zaštite. Ramićeva je kazala da je istražni sudija danas saslušao jednog svedoka, dok se dva nisu odazvala pozivu suda. Njihovo salsušanje biće naknadno zakazano.
Okružni sudu u Beogradu vodi istragu protiv ukupno 13 osumnjičenih za učešće u ubistvu navijača francuskog fudbalskog kluba "Tuluz" od kojih su dvojica u bekstvu, dok se protiv jednog osumnjičenog istraga vodi zbog krivičnog dela pomoć učiniocu posle izvršenja krivičnog dela i on se jedini brani sa slobode.
Za Đorđem Prelićem i Dejanom Puzigaćem raspisane su poternice zbog bekstva, a oni se sumnjiče da su organizovali napad na francuskog navijača. Taton, koji je teško povređen 17. septembra, kada je grupa huligana napala u centru Beograda francuske navijače uoči početka fudbalske utakmice Partizan-Tuluz, preminuo je 29. septembra u Urgentnom centru.
Đorđević: Nismo piljari i nećemo fiskalne kase
09.11.2009.
Beograd - Trodnevni štrajk sedam hiljada srpskih advokata počinje danas i ima za cilj da privoli vlast da ovu profesiju izuzme od fiskalizacije koja je planirana od 1. marta iduće godine.
Advokati tvrde da ne žele povlašćen status i uvođenje fiskalnih kasa vide kao atak na nezavisnost profesije, pa zahtevaju da država smisli drugačiji način kontrole legalnosti kretanja novca u njihovoj branši. U tome ih podržava i Ministarstvo pravde koje je već iniciralo izmenu sporne uredbe.
U naredna tri dana advokati neće ulaziti u sudove, tužilaštava, policiju, zatvore, niti boraviti u njima. Neće pristupati ni kao branioci, punomoćnici privatnih tužilaca, oštećenih kao tužilaca, maloletnika i dece na glavnim pretresima kod istražnog sudije, u tužilaštvima i policiji radi pretkrivičnog postupka. Neće odlaziti ni u posete klijentima u pritvoru. Što se tiče parnica, advokati neće ići ni na jedno ročište, neće pečatirati, potpisivati ni predavati nikakve podneske.
Dragoljub Đorđević, predsednik Advokatske komore Srbije, ističe da ovaj protest neće naneti štetu klijentima, jer će advokati podnositi žalbe i izjavljivati revizije jer su tu posredi zakonski rokovi.
- Vlastima ne možemo da objasnimo već osam meseci da mi nismo piljari. Idemo u trodnevni opšti protest, potpuno svesni da će MUP zbog neprisustvovanja branilaca, posle isteka 48 sati morati da pušta iz pritvora osumnjičene za teška krivična dela, kao što su ubistvo, silovanje, razbojništvo. Ako budemo morali, ići ćemo u generalni štrajk, pa neka vlasti gledaju kako će da se nose sa posledicama po pravosudni sistem - veli Đorđević.
Suđenje Joksimoviću 2. decembra
6. novembar 2009.
Suđenje fudbaleru Čukaričkog Nebojši Joksimoviću, koje je trebalo da počne u petak u Opštinskom sudu u Jagodini, odložio je za 2.decembar na zahtev branioca.
"Branilac Joksimovića zahtevao je odlaganje suđenja zbog zauzetosti drugim predmetima u Beogradu. On se nije pojavio u sudnici sa optuženim", rekla je za Tanjug portparol suda Jasmina Tašković.
Joksimović je optužen da je počinio krivično delo nasilničkog ponasasnja na sportskoj priredbi, za koje je zaprećena kazna zatvora u trajanju od šest meseci do pet godina i novčana kazna od najmnje 10.000 dinara.
Fudbaler Čukaričkog je 3. oktobra, po završetku prvenstvene utakmice Jagodina-Čukarički (2:0), prema saopštenju Policijske uprave u Jagodini, preskočio ogradu na istočnoj tribinu i udario navijača Dragana Penčića, nanevši mu tom prilikom lakše telesne povrede.
Joksimović je narednog dana uhapšen u Beogradu, a istražni sudija Opštinskog suda u Jagodini mu je odredio pritvor od osam dana. Fudbaler je oslobođen posle pet dana, nakon što je Fudbalski savez Srbije doeo odluku da ga suspenduje na mesec dana, čime je isključena mogućnost da bi mogao da ponovi to krivično delo.
Čelsi dobio dozvolu za transfere
06.11.2009.
Sud za sportsku arbitražu u Lozani (CAS) odlučio je da engelskom premijerligašu Čelsiju privremeno ukine zabranu angažovanja novih igrača. Prvobitna presuda je privremeno ukinuta dok ne bude razmotrena žalba londonskog kluba. To praktično znači da će Čelsi u januarskom prelaznom roku moći da registruje nove igrače.
Međunarodna fudbalska federacija (FIFA) kaznila je u septembru klub sa ’Stamford Bridža’ zabranom kupovine igrača do januara 2011. godine, zbog toga što su čelnici londonskog kluba 2007. godine naveli, tada 16-godišnjeg, Gaela Kakuta da raskine ugovor sa francuskim Lensom i pređe u Čelsi.
U saopštenju CAS nije navedeno kada se očekuje konačna odluka o tom slučaju.
'Stamford Bridž' menja ime?
Čelnici ’plavaca’ razmatraju i mogućnost da nekom od sponzora prodaju ime stadiona, koji trenutno nosi ime ’Stamford Bridž’.
"Prodaja imena stadiona nekom sponzoru donela bi klubu ogromnu finansijsku korist. Još nismo doneli konačnu odluku, ali intenzivno razmišljamo o tome", izjavio je izvršni direktor kluba Ron Gurlaj.
Stadion ’Stamford Bridž’ ima kapacitet od 42.055 mesta i prema kategorizaciji UEFA ima pet zvezdica. Izgrađen je 1876. godine i do sada je dva puta renoviran 1905. i 1990. godine.
Prema rečima Izvršnog direktora Čelsija cilj tog fudbalskog kluba da u sledećih pet godina osvoji dve Lige šampiona. On je objasnio da uprava kluba razmišlja o prodaji prava na ime stadiona baš zbog obezbeđivanja finansijskih sredstva za taj poduhvat.
Čelsi nikada nije osvojio LŠ, mada je 2008. godine igrao u finalu tog takmičenja, kada je izgubio na penale od Mančester junajteda, dok je u polufinalu eliminisan čak četiri puta.
Gurli je rekao da će bilo kakva promena imena 'Stemford Bridž' zadržati sadašnji naziv, jer je to veoma osetljivo pitanje za navijače.
Od engleske velike četvorke samo Arsenalov 'Emirejts' stadion ima ime sponzora.
Stigli dokazi protiv navijačkih grupa
05.11.2009.
Beograd - U Ustavni sud Srbije juče su stigli dokazi koje je poslao glavni tužilac Srbije Slobodan Radovanović kao prilog zahteva za zabranu 14 navijačkih grupa Crvene zvezde, Partizana i Rada, saznaje „Blic”.
- Poslat je veliki broj dokaza u kojima se između ostalog navode i krivična dela koja su počinili pripadnici navijačkih grupa čija se zabrana traži. Tu ima i sitnih krađa, ali i ubistava - kaže izvor „Blica”.
Dokazi su stigli u više fascikli i na velikom broju strana, rečeno nam je u Ustavnom sudu. Sva dokumenta će biti prosleđena sudiji izvestiocu, koji treba da predloži odluku da li se prihvata ili odbija zahtev tužioca Radovanovića za zabranu grupa.
Tužilac je u zahtevu, koji je poslao 16. oktobra, naveo da zabranu traži „zbog delovanja koje je usmereno ka nasilnom rušenju ustavnog poretka, kršenju zajamčenih ljudskih ili manjinskih prava i izazivanju rasne, nacionalne i verske mržnje”. U zahtevu se navodi da su grupe navijača Zvezde i Partizana upisane u registar udruženja građana, dok pristalice FK Rad, grupa „Junajted fors 1987” nije.
- Uprkos proklamovanim ciljevima u osnivačkim dokumentima, to uopšte nisu navijači, već grupno organizovani nasilnici, razbijači, nosioci i egzekutori netrpeljivosti, netolerancije, isključivosti i svake vrste agresije, uključujući i političku - navodi se između ostalog u zahtevu.
Tužilac Radovanović je posebno istakao devet smrtnih slučajeva zbog nasilja huligana.
Stevan Ljubotina iz Novog Beograda, u tuči navijača Zvezde i Rada u Beogradu 5. septembra 1998. zadobio je teške povrede od kojih je preminuo nekoliko dana kasnije. Ubica nije pronađen.
Maloletni Radović Aleksandar je 30. oktobra ubijen na severnoj tribini Partizanovog stadiona, kada ga je pogodila signalna raketa ispaljena sa južne tribine, gde se okupljaju navijači Partizana. Neposredni ubica nije nađen.
Živorada Šiškovića (66) su 11. maja 2002. na železničkoj stanici „Pančevački most” u Beogradu do smrti tukli navijači Partizana od kojih su njih trojica okrivljena. On je ubijen samo zato što je pokušao da zaštiti jednu kinesku državljanku koju su navijači maltretirali.
Marka Radovanovića (19) ubio je školski drug ispred ulaza u školu - Mašinsko-obrazovni centar u Obrenovcu 14. januara 2005. zbog različite navijačke pripadnosti.
Bojan Majić (21) ubijen je 4. avgusta 2005. u tuči između navijača Rada i Voždovca u vozu na železničkoj stanici u Rakovici. Za ubistvo je okrivljen A. K. (22).
Radovana Miloševića (17), navijača Partizana, ubio je nožem S. I., komšija i vršnjak iz Obrenovca, kada je pokušao da mu uzme zvezdin šal pred dve drugarice u tom naselju, 19. oktobra 2005.
Golub Balević (18) ubijen je u tuči navijača Čukaričkog i Bežanije u gradskom autobusu 29. oktobra 2005. u Beogradu. Njega je ubio nožem maloletni A. Ž. (17).
Aleksandar Panić (24) ubijen je nožem u zakazanoj tuči navijača Zvezde i Partizana na terenu FK Žarkovo, 27. jula 2006. Za njegovo ubistvo okrivljen je devetnaestogodišnji navijač Partizana.
Zoran Vujović (20) iz Novog Sada pronađen je mrtav u Ambasadi SAD u Beogradu 21. februara 2008, nakon što su je huligani ruinirali.
Poslednje u nizu ubistva je prebijanje Brisa Tatona (28), navijača Tuluza. Njega su pretukli navijači Partizana 17. septembra u centru Beograda, a preminuo je 29. septembra.
Grupe čija se zabrana traži
CRVENA ZVEZDA
„Ultra boys” * Marko Vučković
„Belgrade boys” Velibor Dunjić
„Ultras” Vladimir Šavija
PARTIZAN
„Alkatraz” Nikola Dedović
„Ludaci - Padinska Skela” Dagan Ćurčić
„Anti Romi” Simić
„South family” Alen Kostić
„Head hunters” Branislav Penčić
„Iriducibili NBG” Žarko Vidaković
„Shadows” Goran Klještan
„Extreme boys” Ljubiša Stević
„Čuvari časti” Aleksandar Vasić
„Brain damage” Dragan Đurđević
RAD
„United force - 1987” Dragan Supurović i Marko Bulatović
* (Ime grupe/vođa)
Nastavak suđenja bivšem viceguverneru Simiću
05.11.2009.
Pred Okružnim sudom u Beogradu danas bi saslušanjem svedoka trebalo da se nastavli suđenje bivšem viceguverneru Narodne banke Srbije Dejanu Simiću i funkcioneru Socijalističke partije Srbije Vladanu Zagrađaninu.
Oni su optuženi za uzimanje mita radi vraćanja dozvole za rad Kreditno-eksportnoj banci.
Simić je uhapšen 11. januara 2006. godine zbog sumnje da je u svom stanu u Beogradu primio mito od 100.000 evra. Novac je bio u koferu, zbog čega je slučaj dobio naziv "afera kofer". Zagrađanin, koji je uhapšen zajedno sa Simićem, optužen je za pomaganje pri davanju mita.