Vesti

strana 32 od 38

Sudije iza rešetaka,nema ko da sudi

26. mart 2009.

U Varšavi je uhapšen još jedan sudija poljske prve lige, Pjotr P, a prethodno je u sredu uhapšen njegov kolega iz Sosnovca Mariuš Ž. Sa najnovijim hapšenjima u istražnim zatvorima u Poljskoj nalazi se čak 68 sudija i fudbalskih funkcionera.

"Za prvoligaške fudbalske utakmice moramo da imamo najmanje 18 glavnih sudija", rekao je šef sudijskog kolegijuma u Poljskom fudbalskom savezu Kažimjež Stenpjenj.

"Moramo računamo na činjenicu da oni sude i međunarodne utakmice, da će verovatno biti i nekih povreda, a i sudija je samo čovek i povremeno ima pravo na slobodni vikend", dodao je Stenpjenj.

Fudbalski savez posle novih hapšenja na raspolaganju ima samo 17 sudija, a veruje se da će biti još novih privođenja.

"Računam da će mi do kraja sezone još nekoliko sudija ispasti sa liste. Čišćenje i dalje traje, i nikako mu se ne vidi kraj", kazao je Stenpjenj o dodatnim problemima koje je donela korupcija u poljskom fudbalu.

Uefa: Pobeda namestila meč

26. mart 2009.

Optužba se odnosi na prvi meč 1. kola kvalifikacija za Ligu šampiona između Pobede i jermenskog prvaka Pjunika u Skoplju, u sezoni 2004/05, koji je pripao gostima sa 3:1. Pjunik je prošao dalje sa 4:2, a istraga je pokrenuta na osnovu sumnjivih uplata koje su prijavile pojedine kladionice, ali i na osnovu svedočenja očevidaca.

Ceo slučaj razmatraće Disciplinska komisija Uefe 17. aprila, saopšteno je na zvaničnom sajtu Evropske fudbalske federacije. Pjunik je u Skoplju već na poluvremenu vodio sa 3:0, da bi Pobeda do kraja smanjila na konačnih 3:1, 10 minuta pre kraja.

Bivši kapiten Pobede Nikolče Zdraveski negirao je navode da je pre pet godina učestvovao u nameštanju utakmica. "Nisam učestvovao u nameštanju utakmica sa Pjunikom. U prvom meču sam igrao, ali sam zamenjen u prvom poluvremenu, a na drugoj utakmici nisam ni igrao", rekao je Zdraveski agenciji Beta.

Spekuliše se da bi Pobeda, koja je u poslednjih šest sezona dva puta bila šampion Makedonije, mogla da bude suspendovana iz evropskih takmičenja.

Makedonski list Sport u tekstu sa naslovom "Doživotna kazna za prilepski klan", navodi da će predsednik kluba Aleksandar Zabrčanec i Zdraveski biti doživotno izbačeni iz fudbala zbog nameštanja kvalifikacione utakmice protiv Pjunika.

Tako]e, list navodi da će Makedonija ući u istoriju svetskog fudbala, ali zbog nameštanja utakmica. Navodi se i da je UEFA posle višegodišnje istrage pribavila dokaze kojima se potvrdjuje da su rezultati utakmica tadašnjeg makedonskog šampiona i jermenske ekipe bili unapred režirani.

Navodi se i da će predsednik Fudbalskog saveza Makedonije Haralampije Hadži-Ristevski, koji je u tesnim rodbinskim vezama sa predsednikom Pobede, takodje biti oštro kažnjen.

U saopštenju Fudbalskog saveza Makedonije navodi se da taj Savez podržava istragu UEFA, ali da neće dalje komentarisati taj slučaj, dok evropska kuća fudbala ne objavi konačnu odluku.

Optužbu za nameštanje rezultata mečeva nedavno je najavio generalni sekretar Uefe Dejvid Tejlor "Istražujemo nekoliko slučajeva. Veoma je teško naći dokaze, ali u sledećih nekoliko dana objavićemo optužnicu protiv jednog kluba", izjavio je Tejlor.

Generalni sekretar Uefe saopštio je da je u planu sistem koji će pratiti sve rezultate prvoligaškog i drugoligaškog fudbala, kao i kup utakmica širom Evrope u potrazi za slučajevima nameštanja.

"Sistem će biti finansiran od strane Uefe i svi mečevi prve i druge lige, kao i kup utakmice će biti praćeni. Od sledeće sezone pratićemo oko 27.000 mečeva, tako da je jasno koliko ozbiljno shvatamo ovaj problem."

Birmingem siti tuži Pert Glori

26. mart 2009.

Engleski drugoligaš Birmingem siti zatražio je od FA da prijavi australijski klub Pert Glori FIFA jer je bez znanja kluba kontaktirao igrača Kevina Filipsa.

Birmingem siti saopštio je da nije dozvolio treneru Perta Dejvu Mičelu da ugovori sastanak i pregovara sa Filipsom niti sa njegovim agentom. Mediji su, međutim, naveli da se očekuje da Mičel prisustvuje već zakazanom sastanku sa fudbalerom.

"Tražićemo od Fudbalske asocijacije (FA) da nas predstavlja na sastanku u FIFA povodom slučaja sa australijskim klubom Pert Glori, zbog tvrdnji medija o njihovim namerama u vezi sa mogućim transferom Filipsa", navodi se u saopštenju.

Po pravilima FIFA, zainteresovani klubovi mogu da pregovaraju sa fudbalerima bez dozvole klubova u kojima trenutno igraju samo tokom poslednjih šest meseci trajanja ugovora. Filips je u julu potpisao dvogodišnji ugovor sa Birmingemom.

Napdač Birmingema je ove sezone na 31 utakmici u drugoj ligi Engleske (Čempionšip) postigao 13 golova i jedan je od najzaslužnijih za drugo mesto na tabeli.

Dačić: Slučaj sada na tužilaštvu

21. mart 2009.
Ministar policije Ivica Dačić rekao je da je MUP-u u interesu da se utvrdi puna istina u slučaju Đorđa Zarića, koga je pre tri dana u Novom Beogradu ubio pripadnik interventne jednice Miljan Raičević. Dačić je rekao da je policija uradila svoj deo posla, i da je Raičevića privela istražnim organima i protiv njega je pokrenut postupak.

“Ako je u pitanju nesrećan slučaj, odnosno da li je u pitanju ubistvo iz nehata, ili je u pitanju klasnično ubistvo, prekoračenje odgovornosti - mi želimo da se ta istina utvrdi", kaže ministar policije.

"Mislim da je to bitno zbog porodice, ali istina je bitna i zbog policajca i mi tu nemamo razloga ništa da krijemo", kazao je Ivica Dačić.

"Veštačenje je sada u rukama tužilaštva i suda. Što se tiče policije, mi želimo da se sazna puna istina o tome”, rekao je on.
Ministar policije rekao je i da će se preispitati način delovanja beogradske interventne jednice. Ipak, nije mogao da precizira da li će načelnik te brigade biti smenjen.

“Ja se ne bih bavio tom podacima, ali mogu da kažem da je u protekle tri godine bilo tri kadrovske promene u rukovodstvu interventne jedinice”, kazao je Dačić.

"Mi smo se dogovorili da ovde nije reč o subjektivnoj odgovornosti rukovodilaca, ovde je reč o tome da se nađe najbolji način na koji ta jedinica treba da funkcioniše”, naveo je on.

“Ja zaista želim i ovom prilikom da pozovem, da to ne izgleda patetično, želim da pozovem sve građane da sarađuju sa policijom u borbi protiv kriminala i u održavanju javnog reda i mira, ali sa druge strane, kažem policiji da nema pravo da zloupoterbljava svoj položaj”, poručio je on.

Dačić je ponovio da je ubistvo Đorđa Zarića velika tragedija i podsetio da interventna jedinica radi jedan od najtežih poslova u policiji.

Prema njegovim rečima, ta interventna jedinica zaslužna je za mnoga hapšenja kriminalaca, zaplene droge i sprečavanja krivičnih dela u Beogradu.

“Tragično jeste i to da je pištolj iz koga je pucano na Zarića u vlasništvu policijaca koji je više puta nagrađivan u svojoj policijskoj upravi. Dakle, nije reč o neiskustvu, nije reč o čoveku koji je bio u alkoholisanom stanju”, rekao je Dačić.

“Sve činjenice treba utvrditi, a svakako da je najveća tragedija to što je izgubljen jedam mlad život”, naveo je on.

Prvi čovek policije rekao je da će ove godine biti urađen zdravstveni pregled svih policajaca koji nose oružje.

Dačić je precizirao da svaki pregled košta oko 4.000 dinara, i da će to policiju, koja više nema svoje zdrvastvene ustanove, koštati više od dva miliona evra.

Ivica Dačić ranije je rekao da žali zbog tragičnog događaja u kome je pri intervenciji beogradske policije život izgubio Đorđe Zarić, a kako B92 saznaje, među smenjenima nalazi se i načelnik inteventne jednice.

Dačić kaže da pripadnici MUP-a u izvršenju svojih zadataka moraju strogo, u okviru svojih zakonskih ovlašćenja, da vode računa o posledicama svojih postupaka po građane.

“Želim i ovom prilikom da uputim apel svim građanima da poštuju zakonske propise da sarađuju sa policijiom na održavanju javnog reda i mira u borbi protiv kriminla, ali istovremeno od policije zahtevam strogu odgovornost u izvršavanju ovih zadataka“, poručio je ministar policije.

"Želim i ovom prilikom da izrazim žaljenje i najdublje saučešće porodici Đorđa Zarića i da obavestim javnost da sam dao nalog da zbog objektivne odgovornosti izvrše odgovorajuće kadrovske promene u jednici“, naveo je Dačić.

Policajac u pritvoru

Policajac koji je ubio mladića na Novom Beogradu je saslušan i određen mu je pritvor do mesec dana.

Sudija Okružnog suda u Beogradu otvorio je sinoć istragu protiv policajca Miljana Raičevića zbog ubistva mladića u Novom Beogradu i odredio mu pritvor do mesec dana.

"Dežurni istražni sudija saslušao je policajca Miljana Raičevića i doneo rešenje o sprovođenju istrage zbog krivičnog dela ubistva. Zbog visine zaprećene kazne i okolnosti pod kojima je delo izvršeno određen je pritvor do mesec dana", rekla je portparolka Okružnog suda u Beogradu Ivana Ramić.

Pripadniku Interventne brigade Miljanu Raičeviću sudiće se za ubistvo ukoliko se pokaže da je prekoračio službena ovlašćenja kada je zaustavio automobil zbog prolaska kroz crveno svetlo.
 

Opstrukcija procesa protiv lekara?

21. mart 2009.

Roditelji preminule troipogodišnje Mile Andrić, posle 11 godina od smrti svog deteta i devet godina sudskog postupka, prvi put su se obratili javnosti izražavajući sumnju da postoji opstrukcija procesa koji se vodi protiv hirurga Nebojše Zlatanovića, čiji je pacijent bila njihova ćerka.

Otvorenim pismom obratili su se kragujevačkim pravosudnim organima, predsednici Vrhovnog suda, Srpskom lekarskom društvu i Lekarskoj komori.

Troipogodišnja Mila Andrić preminula je zbog, kako roditelji smatraju, nesavesnog lečenja troje lekara.

U kragujevačkom opštinskom sudu tvrde da suđenje nije moglo ranije biti okončano, jer se čekalo na postupak skidanja poslaničkog imuniteta jednom od okrivljenih, zatim su veštaci otišli u penziju, pa je vreme gubljeno i na formiranje novog sudsko-medicinskog odbora i prikupljanje medicinske građe.

Na sve ovo, izgubljene su četiri godine.

Komentarišući mogućnost opstrukcije postupka, predsednik Opštinskog suda Žarko Stevanović kaže da je usled nedolaska okrivljenog uvek dostavljana formalno uredna medicinska dokumentacija.

Roditelji preminule Mile postavljaju javno pitanje, kako je moguće da okrivljeni Zlatanović koji je nepravosnažno osuđen na osam meseci zatvora, predsedava Sekcijom dečije hirurgije i dobije licencu Lekarske komore.

Oni kažu da im je jedini interes da se sazna istina o smrti njihovog deteta, ali i da se spreči ponavljanje ovakvih tragedija.

Dvoje okrivljenih infektologa, Predrag Čanović i Ljiljana Nešić oslobođeni su krivice, dok je hirurg Nebojša Zlatanović osuđen nepravnosnažno na osam meseci zatvora.

Presudu Zlatanoviću prošle godine poništio je kragujevački Okružni sud i suđenje okrivljenom je ponovljeno.

Friclu doživotna kazna u psihijatrijskoj ustanovi

19.03.2009.

Jozef Fricl, koji je držao svoju ćerku zatočenu u podrumu 24 godine i kojoj je seksualnim zlostavljanjem napravio sedmoro dece, osuđen je na doživotnu kaznu u psihijatrijskoj ustanovi.

Sud je Fricla proglasio krivim za ubistvo, porobljavanje, silovanje, tešku prisilu i incest.
Državni tužilac Kristiane Burkhajzer zatražila je ranije danas,na završnici suđenja Jozefu Friclu (73), koji je 24 godine u podrumu svoje kuće držao zatočenu ćerku Elizabet (42) kojoj je seksualnim zlostavljanjem napravio sedmoro dece, doživotnu kaznu.

U svom veoma kratkom završnom izlaganju ona je istakla da na osnovu dokaza nema sumnje da je optuženi kriv za sve tačke optužnice.
Burkhajzer je detaljnije govorila samo o optužbi za ubistvo novorođenčeta nepružanjem lekarske pomoći, ocenjujući da je priznanje Fricla „poslednji akt drame", odnosno pokušaj zavaravanja porote.
Prema njenim rečima svaki laik bi shvatio da se dete borilo za život, što je spoznao i optuženi, a pored toga nije dozvolio lekarsku pomoć.
Fricl je imao 66 sati vremena da odluči da li će spasiti dete, i ništa nije uradio, već je svesno uzeo u obzir njegovu smrt, navela je Burkhajzer.

Fricl je juče potpuno neočekivano priznao sva krivična dela iz optužnice, među kojima i ubistvo novorođenčeta nepružanjem lekarske pomoći.
U priznanju svih tačaka optužnice Fricl je prihvatio krivicu za porobljavanje i ubistvo nepružanjem lekarske pomoći novorođenčetu, što je odbacio prvog dana suđenja.
Fricl je u Amštetenu svoju, sada 42 godine staru ćerku Elizabet, držao u podrumu od 29. avgusta 1984. godine do 26. aprila 2008. godine u jednom podrumu specijalno izgrađenom u te svrhe.
Sa njom je imao sedmoro dece, od kojih je jedno umrlo neposredno posle rođenja.

Policajac ubio mladića u Beogradu

19. mart 2009.

Beograd -- Pripadnik interventne brigade MUP-a jutros je u Ulici Omladinskih brigada na Novom Beogradu ubio Đorđa Zarića iz Beograda, a okolnosti se još utvrđuju.

Policija je saopštila da su policajci zaustavili vozilo koje je prošlo kroz crveno svetlo. Zarić i prijatelj, kako navodi policija, nisu na prvi poziv izašli iz automobla. Policajac koji je prišao Zariću na mestu suvozača, izvadio službeni pištolj, koji je opalio u trenutku kada je Zarić zakačio ruku policajca vratima automobila, objašnjava se u saopštenju.

Poginuli Zarić zadobio je povrede u predelu glave i preminuo je na licu mesta. Njegova devojka obavestila je policiju da je on bio u alkoholisanom stanju i da ga je kući vozio prijatelj, kod koga je alko-testom utvrđeno prisustvo 1,36 promila alkohola u krvi.

Portparolka Hitne pomoći Nada Macura rekla je da je ta služba u 4.20 na mestu ubistva mogla samo da konstatuje smrt.

Milan Zarić, mlađi brat ubijenog 24-godišnjaka još ne veruje da je njegov brat tako ubijen, dok prijatelj ubijenog Zarića Vladimir Hajder kaže da je bio dobar dečko.

"Mrava nije zgazio, nije se potukao nije ništa u životu uradio, ja još ne verujem da ga nema. Svi znaju ko je interventa jedinica i šta je. Voleo bih da dođe ministar, da vidi da li je bio kriminalac, neka on dođe da izjavi saučešće“ navodi Hajder.

Policajac je u pritvoru, a nakon 48 sati, biće uz krivičnu prijavu predat na saslušanje dežurnom istražnom sudiji Okružnog suda u Beogradu.

strana 32 od 38