Vesti
FIFA: Čelsi ne može da vraća igrače
12. septembar 2009.
Svetska Fudbalska federacija (FIFA) obavestila je engleski Čelsi da nema pravo da na ‘Stamford Bridž’ vrati igrače koji su na pozajmicama u drugim klubovima.
Tako su propale nade Čelsija da će na taj način rešiti problem sa igračkim kadrom koji preti 'plavcima' usled kazne FIFA i zabrane transfera. FIFA je Čelsju zabranila transfere u toku naredna dva prelazna roka zbog načina na koji je londonski klub 2007. godine doveo tinejdžera Gaela Kakutu iz francuskog Lansa.
Mediji su proteklih dana najavljivali da bi uprava Čelsija mogla da vrati u London neke igrače koji su na dugoročnim pozajmicama kako bi imali rešenje u slučaju neočekivanih povreda i mogli da zamene igrače koji će učestvovati na Kupu afričkih nacija. Međutim, FIFA je odlučila da jednogodišnje pozajmice ne mogu biti prekinute.
"Ukoliko se radi o jednogodišnjoj pozajmici, onda se ona ne može prekinuti kako bi se fudbaler vratio u matični klub", rekao je portparol FIFA u izjavi za Dejli Telegraf.
Čelsi je već najavio da će se žaliti na obe odluke, ali trenutna situacija garantuje da će Skot Sinkler ostati do kraja sezone u Viganu, dok će Franku Di Santu biti dozvoljeno da se u januaru vrati na 'Stamford Bridž', pošto je Blekburnu pozajmljen na šest meseci.
Fudbaler Vulverhemptona Majkl Mansijen je poseban slučaj pošto on u svom ugovoru ima specijalnu klauzulu po kojoj Čelsi u svakom trenutku može da zatraži njegov povratak.
Sudije i tužioci nisu spremni za primenu novog medijskog zakona
02.09.2009.
Sudije i tužioci u Srbiji još nisu spremni da vode postupke po novim odredbama Zakona o informisanju koji stupa na snagu naredne sedmice. Izuzetak je jedino Trgovinski sud. Upravo usvojenim zakonom iznenađeni su i novinari i urednici medija u regionu. Kako kažu, pod takvim rigoroznim uslovima i kaznama oni bi u svojim zemljama morali da angažuju čitave vojske advokata.
Stevo Đuranović, predsednik Trgovinskog suda u Beogradu, kaže za „Blic“ da su u tom sudu sudije potpuno spremne da vode postupke po novim odredbama Zakona o informisanju.
- Naš sud je sposoban da donosi odluke u tim postupcima i verujem da je u poslednje tri godine opravdao poverenje. Moje lično mišljenje je da mediji moraju da imaju punu slobodu, a videćemo u sudskoj praksi kako će to izgledati - kaže sudija Đuranović.
Međutim, sudija Dragana Boljević, predsednica Društva sudija Srbije, kaže za naš list da sudije nisu upoznate jer nije bilo nikakva javne rasprave.
- Ni Društvu sudija, ni Okružnom sudu u Beogradu, gde radim, nije dostavljen predlog zakona. Nismo pitani za mišljenje. Bojim se da će se opet kola slomiti na sudijama, koji će biti prinuđeni da svojim odlukama zatvaraju neke medije - kaže sudija Boljević.
U okružnim i opštinskim sudovima koje smo kontaktirali navode da još nisu upoznati sa novim odredbama zakona.
U tužilaštvima kažu da su tek počeli da se upoznaju sa novim odredbama.
I u zemljama regiona odjeknula je vest o oštrijim kaznama za naše novinare i medije.
- Vaš novi zakon je drakonski. Sa takvim zakonom prilično bismo se nesigurno osećali. I ovako se za svaki tekst konsultujemo sa advokatom, a za ovako nešto celu vojsku advokata bismo morali da imamo - kaže Nenad Polimac, glavni urednik „Globusa“.
Slavica Lukić, novinar „Globusa“, kaže da sada u Srbiji sudska presuda može da ugasi jednog izdavača.
- Razlika između vašeg i našeg zakona je u tome što vi ne smete a mi smemo da, ukoliko imamo dovoljno argumenata, i pre presude nazovemo nekoga lopovom ili ubicom - kaže Slavica Lukić, novinar „Globusa“.
Zakon o medijima u Hrvatskoj propisuje najvišu novčanu kaznu milion kuna (120.000 evra), i to za vlasnika medija koji u propisanom roku ne prijavi prosečni tiraž, imena vlasnika deoničara. Ovom kaznom sankcioniše se i medij koji povredi privatnost, dostojanstvo, ugled i čast dece i mladih. Druge kazne su manje i idu najviše do 12.000 evra.
Slovenija takođe ima zakon o medijima, ali on ne predviđa značajnije kazne.
- Imali smo situaciju da se kazneni zakon proširio na područje medija u nekim slučajevima, ali nova vlada nije imala intenciju da primeni taj zakon na novinare - kaže Marko Milosavljević, profesor Fakulteta društvenih nauka u Ljubljani.
U Švajcarskoj, kako tvrdi advokat Drik Martin iz Ciriha, novinarski prestupi su regulisani odredbama raznih zakona, pa su tako za klevetu predviđene kazne do 180 dnevnih zarada ili do tri godine zatvora.
Lider Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma izjavio je juče za „Blic“ da nikada neće tužiti novinare, bez obzira na to šta objavili protiv njega.
- Kada nisam tužio zbog objavljivanja priče o tome kako mi je Vlada dala pare za žirafu, što je bila laž, onda ih neću tužiti ni zbog čega drugog - zaključio je Palma.
Kazne po Zakonu o informisanju
- za klevetu i uvredu od 2.000.000 do 20.000.000 dinara;
- za privredni prestup (ako se neko oglasi krivim pre presude), ako je prestup učinjen prvi put, predviđena je uslovna osuda uz obavezu objavljivanja presude.
Najmanja predviđena kazna u pisanim medijima od 25 do 100 odsto vrednosti ukupnog prodatog tiraža na dan objavljivanja informacije i ukupna vrednost prodatih oglasa u tom broju:
- U elektronskim medijima - od 25 do 100 odsto ukupne vrednosti prodatih oglasa na dan objavljivanja informacije;
- Ako je informacija objavljena na naslovnoj strani, najveća kazna za pisane medije je od 25 do 100 odsto ukupne vrednosti tiraža i oglasa u periodu od sedam dana;
- U elektronskim medijima od 25 do 100 odsto ukupne vrednosti prodatih oglasa nedelju dana od objavljivanja informacije;
- Predviđene su kazne za odgovorne urednike, za klevetu i privredni prestup od 200.000 do 2.000.000 dinara, a za ostale prekršaje od 1.000.000 do 10.000.000 dinara.
Ukinuta presuda zbog latinice
18. avgust 2009.
Beograd -- Okružni sud u Novom Sadu ukinuo je presudu Goranu Davidoviću po tužbi novinara Dinka Gruhonjića, jer Davidović nije dobio svu dokumentaciju na ćiriličnom pismu.
Kako se navodi u odluci suda u koji je agencija Beta imala uvid, sud je ukinuo presudu i naložio novo suđenje neformalnom vođi neonacističke organizacije Nacionalni stroj nakon, nakon njegove žalbe da deo sudske dokumentacije nije pisan ćiriličnim pismom, te da je i tužba je napisana na latinici. Advokat Beljanski smatra da je u pitanju pravni nonsens.
Sud je protumačio da su time povredjena Davidovićeva prava jer nije sva pisana dokumenta na ćiriličnom pismu i zakazao novo sudjenje pred Opštinskim sudom u Novom Sadu.
Opštinski sud je juna 2007. godine usvojio tužbeni zahteva Dinka Gruhonjića da su mu napisima u Davidovićevoj knjizi "Nacionalni stroj" povređeni ugled, čast i prava i odredio da Davidović plati 500.000 dinara i troškove postupka.
Gruhonjićev advokat Vladimir Beljanski ocenio je odluku Okružnog suda kao pravni "nonsens", jer dovodi do zaključka da se srpski jezik ne može pisati latiničnim pismom.
"Sada će Opštinski sud morati da preko sudskog tumača za srpski jezik prevodi sporna dokumenta sa latiničnog na ćirilično pismo. To su strašne povrede prava Dinka Gruhonjića, jer postupak Okružnog suda predstavlja nešto što je nedozvoljeno", rekao je Beljanski.
Dodao je da odluka suda "dovodi i do besmisla, jer će ubuduće svaki sud moći da postupi na slična način, ako bi tome prethodio nečiji lični hir".
"Najintrigantnije je što je drugostepeni sud čekao da donese odluku više od dve godine, a nakon toga odlučio da ponovi postupak samo zbog upotrebe latiničnog pisma, jer nijednu drugu nepravilnost u prvostepenom postupku nije našao", rekao je Beljanski.
Prema njegovoim rečima, paradoks predstavlja i to što deca u prvom razredu osnovne škole uče ćirilično pismo, a u drugom razredu ovladavaju i latinicom, što dovoljno govori o mogućnostima upotrebe tog pisma u Srbiji.
Andrić: Automatski početak stečaja
25. jul 2009.
Beograd -- Novi zakon o stečaju omogućiće automatsko uvođenje stečaja za firme čiji su računi preko tri godine u blokadi i da dužnik pokrene stečaj zbog prezaduženosti.
Savetnik potpredsednika Vlade Srbije Mlađana Dinkića Luka Andrić kaže da će novina u zakonu biti i stečaj sa unapred pripremljenim planom reorganizacije. "To liči na velike stečajeve koje smo mogli da vidimo u Americi, kod Krajslera i Dženeral motorsa", kazao je Andrić.
To će omogućiti, kako je ocenio, blagovremeno pokretanje stečaja. "U Srbiji je jedan od osnovih problema kod stečaja što se ne pokreću blagovremeno. I poverioci i dužnici se stečaja plaše i žele da se pokrene kada bukvalno više nema izlaza. Tada je kasno i za reorganizaciju i druga rešenja, a bankrot je neminovan", istakao je Andrić.
Novina u zakonu, naveo je, trebalo bi da reši i stalni problem povećanja broja preduzeća koja su u blokadi više od 30 dana uvođenjem automatskog mehanizma pokretanja stečaja.
"Narodna banka Srbije će kada zakon stupi na snagu redovno obaveštavati trgovinske sudove o tome koje firme su u blokadi duže od tri godine. Sudovi po prijemu takvih obaveštenja veoma brzo pokreću stečajni postupak i daju priliku poveriocima da se jave", kazao je Andrić.
Poverioci, dodao je, tada imaju priliku da daju predujam za troškove i tada se stečaj provodi po redovnoj proceduri, a ukoliko se niko ne javi sud može da otvori i zatvori stečaj istog dana. "Preduzeće se briše iz registra, prestaje da postoji, a ako ima neku imovinu ona prelazi u vlasništvo Republike Srbije", precizirao je Andrić.
On je naveo da 20 hiljada preduzeća koja su u blokadi duže od 30 dana ispunjava uslove za stečaj prema starom i novom zakonu, a oko 6.500 preduzeća je u stečaju duže od tri godine.
Ta preduzeća predstavljaju teret za privredni sistem, ocenio je savetnik potpredsednika Vlade Srbije i dodao da je većina tih preduzeća osnovana bez namera da posluje, a oko polovine nema nikakvu imovinu ni zaposlene.
Andrić je kazao da je prosečno trajanje stečajnog postupka u Srbiji za privatna preduzeće od 18 do 24 meseca. "Očekuje se da će novi zakon omogućiti da se taj period skrati", naveo je on.
Savetnik potredsednika Vlade Srbije Luka Andrić kazao je da će za automatske stečajeve primena biti odložena tri meseca, tako da bi trebalo da se primenjuju početkom 2010. godine.
Džerard oslobođen optužbi
24. jul 2009.
Kapiten Liverpula Stiven Džerard oslobođen je optužbi za učešće u tuči koja se desila 29. decembra prošle godine.
Porota je donela presudu da 29-godišnji fudbaler Liverpula nije kriv za tuču, kada je di-džej u klubu „Laundž In“ dobio nekoliko udaraca od Džerarda i njegovih prijatelja. Tužitelji su rekli kako je Džerard „izgubio kontrolu i udarao kao bokser“ kada je Mark Mekgi odbio njegov zahtev. Džerard je odbacio navode tužbe, rekavši da je reagovao u samoodbrani pošto pomislio da Mekgi želi da ga napadne.
Petorica fudbalerovih prijatelja su priznali učešće u tuči.
Fudbal je otporan na recesiju
4. jun 2009.
Revizorska kuća Dilojt (Deloitte) uradila je analizu fudbalskog tržišta u Evropi i utvrdila da se vrednost istog povećala u odnosu na prethodnu sezonu.
Fudbalsko tržište u Evropi u sezoni 2007/08. vredelo je 14,6 milijardi evra, što je povećanje od milijardu evra u odnosu na prethodnu sezonu. Za taj rast je najzaslužnije održavanje Evropskog fudbalskog prvenstva u 2008. godini i porast prihoda pet velikih liga od 0,7 milijardi evra.
Prihodi pet najvećih liga (Premijer liga, Serija A, Primera, Bundesliga, francuska liga) u sezoni 2007/08 iznosili su ukupno 7,7 milijardi evra, ističe se u “Godišnjem pregledu finansija u fudbalu” konsultantsko-revizorske kompanije Dilojt
Povoljniji dogovori oko prodaje prava prenosa utakmica učvrstili su poziciju engleske Premier lige, koja ostvaruje najveće prihode u svetu fudbala. Njeni klubovi su u sezoni 2007/08 ostvarili prihod od ukupno 2,4 milijarde evra. Uprkos deprecijaciji funte od 15 odsto u odnosu na evro, Premijer liga danas zarađuje milijardu evra više u odnosu na drugoplasiranu među pet velikih liga.
Den Džons, partner za analizu sportskog poslovanja u "Dilojtu", prokomentarisao je rast prihoda u ligama 'velike petice'.
“Stalni porast prihoda Real Madrida i Barselone, koji su na prvom odnosno trećem mestu među klubovima sa najvećim prihodom, pomogao je španskoj Primeri da svoje prihode izjednači sa Bundesligom. Obe lige su u sezoni 2007/08 ostvarile prihod od po 1,43 milijarde evra, dok italijanska Serija A tek neznatno zaostaje sa prihodom od 1,42 milijarde evra. Očekujemo da će pobeda Barselone u Ligi šampiona doprineti šansama Primere da u sezoni 2008/09 sama zauzme drugo mesto na listi liga sa najvećim prihodima", rekao je Džons.
Kao znak otpornosti fudbala prema ekonomskoj krizi, u "Dilojtu" očekuju da će prihodi vodećih evropskih klubova nastaviti da rastu i u sezonama 2008/09 i 2009/10, iako nešto sporijim tempom.
“Ključni ispit sposobnosti pet velikih liga da izdrži ova ekonomski izazovna vremena dolazi u sezoni 2009/10, kad će na prihode posebno uticati obnova sponzorskih ugovora i kupovina sezonskih karata. Međutim, ohrabrujuć podatak je da je posećenost utakmica u sezoni 2008/09. porasla za 2 odsto. Bundesliga, francuska Prva liga i Premijer liga, kao i vodeći klubovi Primere, sklopili su dugoročne ugovore za prava prenosa koji znatno doprinose njihovom ukupnom prihodu. Najveći izazov predstavljaće održavanje istog nivoa komercijalnih prihoda i prihoda od 'Korporejt Hospitaliti' programa, to jest paketa ulaznica koje kompanije poklanjaju svojim zaposlenima i poslovnim partnerima,” nastavio je Džons.
Većina novca od povećanja prihoda u sezoni 2007/08 potrošena je na plate i transfere igrača. Plate fudbalera u ligama 'velike petice' porasle su za 14 odsto pa sad na njih odlazi ukupno 4,8 milijarde evra. Znatan porast plata igrača beleže sve vodeće fudbalske lige.
“Niže stope porasta prihoda u narednim sezonama primoraće klubove da bolje kontrolišu svoje troškove – plate igrača i druge operativne troškove – kako bi njihova baza troškova mogla biti fleksibilna u odnosu eventualni pad prihoda”, komentariše Alan Svicer, direktor za analizu sportskog poslovanja u Dilojtu.
Među ostale zaključke Dilojtovog “Godišnjeg pregleda finansija u fudbalu” spadaju:
- Serija A postigla je u sezoni 2007/08 najveći apsolutni i relativni porast prihoda među pet velikih liga. Prihodi ove italijanske lige porasli su za 34 odsto, pa sad iznose 1,42 milijarde evra, čemu je doprineo i povratak Juventusa u ligu. Plate igrača u Seriji A porasle su za 35 odsto, pa sad iznose 972 miliona evra.
- Francuska Prva liga zabeležila je najslabiji porast prihoda u pet velikih liga (za 17 miliona evra, odnosno 2 odsto), pa oni sad iznose 989 miliona evra. Međutim, plate igrača u toj ligi rasle su ubrzanim tempom i iznose 84 miliona evra, zbog čega je srazmera plate/prihodi od 71 odsto u toj ligi, najveći među pet velikih liga.
- Prihodi Bundeslige porasli su za 59 miliona evra (4 odsto) pa su u sezoni 2007/08 iznosili ukupno 1,438 milijardi evra. Za takav porast zaslužni su komercijalni prihodi i prihodi od utakmica, budući da nemačka liga ima najbolju prosečnu posećenost utakmica među pomenutim ligama. U sezoni 2008/09 utakmice Bundeslige pratilo je prosečno 42.600 gledalaca, što je najbolji rezultat od osnivanja lige 1963. godine.
- Bundesliga ima najniži srazmer plate/prihodi (50 odsto) među pet velikih liga, uprkos činjenici da su plate igrača porasle za 17 odsto pa sad na njih odlazi 725 miliona evra.
- Španska Primera ostvarila je porast prihoda od 8 odsto, zahvaljujući čemu sad deli drugo mesto sa Bundesligom na top listi liga sa najvećim prihodima. Real Madrid i Barselona doprineli su ukupnom prihodu lige sa 47 odsto, što dodatno naglašava finansijsku polarizaciju u ovoj ligi. Plate igrača porasle su za 8 odsto, na 900 miliona evra.
- Klubovi škotske Premijer lige ostvarili su porast prihoda od 14 odsto, delimično zbog učestvovanja Seltika i Rendžersa u Ligi šampiona u i ulasku Rendžersa u finale Kupa UEFA.
Ministar: Tiršova traži obdukciju
1. jun 2009.
Beograd -- Klinika u Tiršovoj traži obdukciju bebe preminule od meningitisa. Gradonačelnik Đilas očekuje ostavku direktora Doma zdravlja Novi Beograd.
Ministar zdravlja Tomica Milosacvljević kaže da će konačnu odluku o obdukciji doneti istražni sudija. "Pre svega izražavam najdublje saučešće porodici, a Ministarstvo zdravlje će javno reći zaključke inspekcijskog nadzora i vanredne provere kvaliteta stručnog rada koji se sprovode u Domu zdravlja Novi Beograd i u klinici u Tiršovoj", kazao je on.
Ministar zdravlja je na konferenciji za novinare naveo i da će biti preduzeti svi koraci predviđeni zakonom, čim budu poznati rezultati tih radnji.
Milosavljević je kazao i da će, ukoliko se utvrdi da je bilo propusta, Tužilaštvu dostaviti kompletnu dokumentaciju i da će i Lekarska komora i Ministarstvo zdravlja, ali i gradska vlast, kao osnivač domova zdravlja, ispitati čitav slučaj.
Roditelji N.T. naveli su da je devojčica dospela u tako teško stanje jer nije adekvatno lečena.
Prema pisanju medija, roditelji tvrde da su dete dva puta dovodili u Dom zdravlja Novi Beograd sa visokom temperaturom, ali da su ih oba puta lekari vraćali kući smatrajući da je reč o virusnoj infekciji.
Devojčica je na kraju upućena na kliniku u Tiršovoj, gde je pala u komu i preminula.
Gradonačelnik očekuje ostavku direktora
Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas izjavio je da očekuje da direktor Doma zdravlja Novi Beograd podnese ostavku zbog smrti šesnaestomesečne bebe.
"Mislim da iz moralnih razloga bi bilo zaista logično i normalno da direktor ustanove u kojoj je započeto lečenje deteta - koje će naravno kontrole pokazati šta sve nije dobro urađeno, ali je očigledno da postoje greške lekara - da on ili ona podnese ostavku”, poručio je Đilas.
“Ukoliko se to ne desi, ja ću pokrenuti mehanizme u gradu Beogradu kako bi se sankcionisalo takvo ponašanje", najavio je on.