Vesti
Dopingovana dizačica tegova iz DR
29. april 2009.
Hidelkis Maridalin Kontreras, dizačica tegova iz Dominikanske republike, bila je pozitivna na doping-testu na Olimpijskim igrama u Pekingu.
Olimpijski komitet te države objavio je informaciju nakon što je Međunarodni olimpijski komitet saopštio u utorak da je ukupno sedmoro sportista bilo pozitivno na supstancu CERA, naprednu verziju veštačkog krvnog dopinga EPO. MOK nije objavio imena dopingovanih. Maridalinova se takmičila u konkurenciji do 53kg i zauzela je petu poziciju.
Hidelkis Maridalin Kontreras ima 23 godine, a 2005. godine je na Svetskom šampionatu u Dohi osvojila bronzanu medalju.
Zlatnu medalju na OI u Pekingu u kategoriji do 53kg osvojila je Junpim Kuntatean iz Tajlanda, druga je bila Ju Đin-Hi iz Južne Koreje, a bronzu je uzela Beloruskinja Nastasija Novikava.
Optuženi za smrt Anje Grahovac
22. april 2009.
Beograd -- Tužilaštvo je podiglo optužnicu protiv četvorice odgovornih za smrt Anje Grahovac koja je preminula posle operacije katarakte na klinici "Perfekta".
Portparol Republičkog tužilaštva Tomo Zorić rekao je da se lekari Dejan Milutinović (43), Stanoje Glišić (72) i Božidar Ilić (73) terete za teško krivično delo protiv zdravlja ljudi, a Milan Vasiljević (75) za pomaganje u izvršenju ovog dela.
Anja Grahovac je operisana 21. maja 2007. godine na privatnoj klinici "Pefekta", a preminula je 4. juna usled oštećenja izazvanih manjkom kiseonika pri operaciji.
Prema navodima optužnice, oftalmolog Ilić, vlasnik klinike "Perfekta" Milutinović i anesteziolog Glišić postupali su očigledno "nesavesno primenjujući nepodobna sredstva i način lečenja".
"Milutinović nije obezbedio prethodnu proveru ispravnosti aparata za anesteziju i pripadajuću bezbednosnu opremu, niti je obezbedio proveru kvaliteta medicinskih gasova kiseonika i azot-suboksida", rekao je Zorić i dodao da je uprkos tome vlasnik "Perfekte" dozvolio operaciju Anje Grahovac.
Kako je utvrđeno, u operaciji je korišćen aparat za anesteziju koji je uvezen ilegalno i bez dokaza o upotrebi, stopi amortizacije i tehničkom stanju.
"U toku operacije došlo je do poremećaja snabdevanja mozga pacijenta Anje Grahovac kiseonikom i slabljenja i gubitka pulsa", naveo je Zorić i dodao da Ilić nije reagovao sve dok srce Anje Grahovac nije usporilo rad, a lice pacijenta promenilo boju.
Optužnica navodi da je anesteziolog Glišić "da bi prikrio nesavesno postupanje i da je mozak pacijenta trpeo hipoksiju" naveo da je najniži nivo oksigencije tokom operacije bio 96 odsto.
Devojčica, koja je bila u komi tri sata posle vremena kada je trebalo da se probudi, sanitetskim kolima Instituta za majku i dete prevezena je u tu bolnicu, gde je dve nedelje kasnije preminula usled komplikacija nastalih zbog nedostatka kiseonika tokom operacije.
Vasiljević se tereti da je naknadno izdao uverenje o ispravnosti aparata za anesteziju.
Zaprećena kazna za teško delo protiv zdravlja ljudi je od dve do 12 godina zatvora.
Ivan Marković nije kriv za klevetu
16. april 2009.
Požarevac -- Okružni sud u Požarevcu oslobodio je bivšeg portparola JUL-a Ivana Markovića optužbi za klevete.
Sud je preinačio prvostepenu presudu Opštinskog suda prema kojoj je Marković bio dužan da članu “Otpora” Nebojši Sokoloviću isplati 120.000 dinara na ime nematerijalne štete za povredu ugleda i časti. Okružni sud je Sokolovićev tužbeni zahtev odbio kao neosnovan i obavezao ga da tuženom isplati iznos od 6.000 dinara na ime naknade parničnog postupka.
Sokolović je Markovića tužio za klevete koje je izneo posredstvom medija početkom maja 2000. godine, nakon fizičkog okršaja Marka Miloševića i njegovih saradnika sa trojicom otporaša u Požarevcu.
U svojstvu portparola JUL-a, Marković je tada članove "Otpora" javno nazvao huliganima i zločincima, a "Otpor" - “Hitler-jugend militantnom organizacijom”.
U obrazloženju presude, drugostepeno sudsko veće navelo je da je tokom postupka činjenično utvrđeno da tuženi Marković nije istupao u svoje lično ime, već je kao portparol iznosio stavove svoje partije.
Sokolović kaže da su klevete koje je Marković iznosio pre devet godina objavili svi režimski mediji u Srbiji i navodi da je ogorčen zbog ovakve presude.
“To je samo još jedna u nizu sramnih presuda prema otporašima. Postupak je trajao od 2000. ili 2001. godine, a traje i dalje jer ću zatražiti reviziju”, rekao je Sokolović.
Pravosnažna presuda doneta je 19. februara, a Sokoloviću je uručena danas.
Podsetimo, Ivana Markovića je za klevete tužio i član "Otpora" Momčilo Veljković, a u tom predmetu Okružni sud prošle godine je potvrdio prvostepenu presudu kojom je Marković bio oslobođen odgovornosti.
Getlin dobio spor
15. april 2009.
Bivši olimpijski šampion na 100 metara Džastin Getlin postigao je vansudsko poravnanje sa OK SAD i sa IAAF zbog doping incidenta iz 2001. godine.
Pored ove dve organizacije u sporu su bili i atletski savez i doping agencija SAD. Getlin je tužio te organizacije federalnom sudu tvrdeći da su prekršena njegova ljudska prava prema zakonu protiv diskrimnacije. On smatra da je diskriminisan kada je 2001. godine optužen za doping, a kasnije je utvrdjeno da je lekove uzimao zbog poremećaja nedostatka pažnje.
Pošto je taj prekršaj bio upisan u njegov dosije u nacionalnoj i svetskoj atletskoj federaciji, Getlin je nakon drugog doping prekršaja 2006. godine suspendovan sa Olimpijskih igara u Pekingu prošle godine. Tako nije mogao da brani zlatnu medalju osvojenu na Igrama u Atini 2004. godine.
Getlinov advokat nije želeo da saopšti detalje dogovora sa četiri tužene organizacije.
Dačić podržao stavove tužioca
15. april 2009.
Beograd -- Ministar policije Ivica Dačić podržao je stavove republičkog javnog tužioca Slobodana Radovanovića o neophodnosti pooštravanja kazni za krivična dela.
Dačić je rekao novinarima da kaznena politika mora biti preventivna, ali ne drakonska, jer se njom oni koji čine krivična dela direktno odvraćaju od toga.
On je objasnio da tu postoji dve vrste problema - da li su zakoni dobri ili ih treba menjati i naveo da "MUP tu stoji na raspolaganju sa primerima i iskustvima, po kojima bi kaznena politika mogla preventivno da utiče na sprečavanje izvršenja krivičnih dela".
S druge strane, reč je o sudijskoj praksi na koju MUP ne može da utiče, kada "u dugotrajnim procesima dođe do relativizacije svih okolnosti izvršenog krivičnog dela", rekao je Dačić.
"Siguran sam da kaznena politika ne postoji da bi bila drakonska... ona mora da bude takva da odvraća one koji čine krivična dela", kazao je ministar policije.
On je naveo primer nasilja na sportskim terenima, pri čemu se kao pozitivan parametar kod svih, pa i kod medija, uzima način na koji je u Engleskoj, posle tragedije na stadionu "Hejsel", rešen taj problem.
Dačić je apelovao na medije da objave vesti o tome kakav zakon se primenjuje u Engleskoj i kakve su kazne za one koji vrše nasilje na fudbalskim utakmicama.
"Kod nas, kada bismo to predložili, svi bi rekli da je to kršenje ljudskih prava, drakonska politika... Ne zalažemo se za drakonske kazne, već da se uspostavi red", rekao je on.
Ministar Dačić je naveo da policija ne sme da deluje mimo zakonskih ovlašćenja, ali da su "napad i ubistvo policajaca u svakoj državi jedno od najtežih krivični dela".
Radovanović je juče rekao da je u posednje četiri godine izrečeno svega sedam osuđujućih presuda za koruptivna krivična dela i ocenio da je kaznena politika u Srbiji neefikasna i neadekvatna.
Kazne izrečene u više od polovine svih osuđujućih presuda za najteža krivična dela ispod su zakonskog minimuma, ili na njegovoj granici, precizirao je Radovanović na konferenciji za novinare.
Ukazujući da je kaznena politika jedan od najbitnijih faktora u borbi protiv kriminala, kao i u njegovoj prevenciji, Radovanović je upozorio da blage kazne ne mogu da budu ni u funkciji krivične sankcije, a kamoli prevencije krivičnih dela.
Komora kritikuje izjave advokata
15. april 2009.
Beograd -- Predsednik Advokatske komore Vojvodine kritikovao je pojedine advokate zbog izjava da ne žele da brane osumnjičenog za ubistvo policajca Vladimira Grandića.
Predsednik Advokatske komore Vojvodine Branislav Vulić je rekao da su te izjave u suprotnosti sa osnovnim načelima advokatske profesije i sa etičkim kodeksom. Vulić je naveo i da takve izjave nisu zvaničan stav osnovne organizacije advokata Novog Sada, kao ni Advokatske komore Vojvodine.
"Bez obzira ko je i šta je, svako lice ima pravo na odbranu, jer to je jedno od osnovnih ljudskih prava. Druga je stvar šta vi ili ja mislimo o tome licu i o kriminalu uopšte", kazao je Vulić.
Pojedini novosadski advokati kazali su za "Blic" da ni pod kojim uslovima ne bi pristali da brane osumnjičenog za ubistvo policajca Grandića.
Vladimir Grandić (31) poginuo je u subotu, pokušavajući da uhapsi osumnjičene za pljačku zlatare u Zrenjaninu.
Mančester junajted najskuplji klub na svetu
10.04.2009.
Najskuplji fudbalski klub na svetu i dalje je Mančester junajted, a vrednost aktuelnog prvaka Evrope i sveta specijalizovani finansijski magazin "Forbs" procenio je na 1,42 milijarde funti.
Najskuplji fudbalski klub na svetu i dalje je Mančester junajted, a vrednost aktuelnog prvaka Evrope i sveta specijalizovani finansijski magazin "Forbs" procenio je na 1,42 milijarde funti.
Na drugom mestu je madridski Real, a među 25 najskupljih klubova sveta nalazi se čak devet klubova iz Premijer lige.
rema proceni "Forbsa", "kraljevski klub" vredi skoro 400 miliona manje od Mančester Junajteda, a na trećem mestu nalazi se Arsenal sa cenom od 913 miliona funti.
Na listi prvih 25 nalaze se dva španska kluba, četiri talijanska i pet nemačkih.
Lista od 25 najskupljih klubova sveta
1. Mančester Junajted 1,423 milijarde funti
2. Real Madrid 1,030
3. Arsenal 913 miliona funti
4. Bajern Minhen 845
5. Liverpul 768
6. Milan 753
7. Barselona 730
8. Čelsi 609
9. Juventus 457
10. Šalke 388
11. Totenhem 339
12. Lion 322
13. Roma 290
14. Inter 281
15. Hamburger 251
16. Borusija Dortmund 247
17. Mančester Siti 236
18. Verder 222
19. Njukasl 217
20. Štutgart 201
21. Aston Vila 183
22. Olimpik Marselj 183
23. Seltik 166
24. Everton 158
25. Randžers 148